A sarbatorit implinirea varstei de 100 de ani prin intermediul unui salt cu parasuta! VIDEO

61646096

Georgina Harwood, o femeie din Africa de Sud, a sărbătorit împlinirea vârstei de 100 de ani prin intermediul unui salt cu paraşuta pe care l-a efectuat sâmbătă, informează nbcnews.com.

Georgina Harwood a împlinit vârsta de 100 de ani marţi şi a ţinut să marcheze acest moment important din viaţa ei printr-o acţiune insolită, urcând la bordul unui avion, sâmbătă, şi executând un salt cu paraşuta.

Saltul centenarei sud-africane a fost urmărit cu mare emoţie de membrii familiei sale - copii, nepoţi şi strănepoţi -, care au aşteptat cu nerăbdare revenirea ei la sol.

Saltul cu paraşuta a fost executat în tandem, alături de instructorul Jason Baker, deasupra oraşului Cape Town. Acesta a fost cel de-al treilea salt cu paraşuta efectuat de Georgina Harwood. Ea a efectuat primul salt cu paraşuta, tot în tandem, la vârsta de 92 de ani, în 2007.

Următoarea aventură a temerarei sud-africance centenare va avea loc luni, când Georgina Harwood va participa la o sesiune de scufundări marine şi va înota, protejată de o cuşcă, alături de rechini.

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Ambasadorul rus a mers la Ministerul de Externe: I s-au prezentat fragmente ale dronei distruse pe teritoriul României

Vladimir Lipaev, ambasadorul Federației Ruse la București a ajuns, luni, la sediul Ministerului Afacerilor Externe, după ce a fost convocat ca urmare a incidentelor cu drone care au încălcat spațiul aerian al României.

Sesiune extraordinară în Parlament: Măsuri pentru ieftinirea carburanților, TVA de 9% la locuințe până la 30 septembrie

Parlamentul a intrat de luni într-o sesiune legislativă extraordinară. Pe agenda aleșilor se află mai multe proiecte esențiale pentru îndeplinirea jaloanelor din PNRR, dar și proiectul de lege pentru programul SAFE.

Grevă generală în Sănătate de marți, 28 iulie. Sanitas acuză presiuni și intimidări asupra angajaților care protestează

Liderii sindicali ai Federaţiei Sanitas reclamă „presiuni asupra angajaţilor”, în contextul în care, începând de marţi, angajaţii din Sănătate declanşează greva generală pe termen nelimitat, în semn de protest faţă de legea salarizării