Situație revoltătoare. Ce afișe au apărut într-un bloc, după Brexit: „Este incredibil”

62107413

Hârtii de notificare cu titlul "Happy Brexit Day" care îi informau pe locatari că "nu tolerăm" oamenii care vorbesc alte limbi decât engleza au fost afişate într-un bloc al municipalităţii din Norwich, informează sâmbătă BBC.

Un locatar din Winchester Tower din Norwich a văzut prima dată afişul vineri, la ora 06:00 GMT, după cum a relatat prima dată Eastern Daily Press.

Bărbatul, care a dorit să-şi păstreze anonimatul, a sesizat existenţa acestor hârtii, care fuseseră afişate la fiecare etaj, la poliţie, transmite Agerpres.

"Este incredibil că cineva poate gândi aşa", a spus el.

Regatul Unit a părăsit oficial Uniunea Europenă vineri, la ora 23.00 GMT, după 47 de ani de apartenenţă, şi la peste trei ani după votul în favoarea Brexit-ului.

"În cele din urmă ne-am luat ţara înapoi... nu tolerăm oamenii care vorbesc alte limbi decât engleza în apartamente", menţionează textul afişului.

"Suntem din nou propriii noştri stăpâni" şi "Engleza reginei este limba vorbită aici", mai menţionează hârtia afişată.

Locatarul spune că a descoperit afişul prima dată când a ieşit din apartamentul său vineri dimineaţă, iar când s-a întors la etajul său a descoperit un nou afiş.

El l-a anunţat pe administrator, care a înlăturat toate afişele, şi un consilier local.

Administratorul i-a spus că hârtiile au fost lipite pe toate uşile de incendiu de pe cele 15 etaje ale blocului aflat în proprietatea consiliului local din Norwich şi destinat unor chiriaşi cu vârsta de peste 55 de ani.

Consilierul local Emma Corlett i-a recomandat locatarului să facă sesizare pentru o infracţiune de instigare la ură şi a contat poliţia din cartier.

"Este un bloc cu adevărat liniştit cu un simţ dezvoltat al comunităţii şi mulţi oameni trăiesc aici de mult timp", a declarat ea.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Care este cel mai delicios pepene din România. Se vinde cu 2-3 lei kilogramul

Peste 70 de soiuri de pepeni, cu miezul roșu, galben, alb și portocaliu, au concurat pentru titlul de cea mai echilibrată și aromată varietate din România.

Cine este Hong Wang, a treia femeie care a primit prestigioasa Medalie Fields pentru matematică

Matematicienii Yu Deng, John Pardon, Jacob Tsimerman și Hong Wang au câștigat Medalia Fields 2026 — unul dintre cele mai prestigioase premii din domeniul matematicii.

Zodia care iartă cel mai greu. Nu uită niciodată o trădare

În astrologie, fiecare zodie reacționează diferit atunci când este rănită sau dezamăgită. Unele semne zodiacale aleg să lase trecutul în urmă și să ofere o a doua șansă, în timp ce altele păstrează mult timp amintirea unei trădări. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Au fost găsite primele bucăți din drona doborâtă de un avion F-16 în Buzău. Ce probleme sunt: „Nu poţi trage nicio concluzie”

Prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian, a informat că în zona Padina au fost descoperite mai multe elemente care par a proveni de la drona doborâtă vineri de o aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.