PPF și CME anunță semnarea contractului care vizează achiziția RTL Croația

62088084

Grupul PPF (PPF) anunță că subsidiara sa, CME Media Enterprises B.V. (CME) a semnat un acord cu RTL Group Central & Eastern Europe GmbH pentru a achiziționa integral RTL Hrvatska d.o.o., (RTL Croatia), un radiodifuzor comercial din Croația.

Activele sunt evaluate la 50 de milioane de euro. Ca parte din tranzacție, CME și-a asigurat, pe termen lung, drepturile de a folosi brand-ul RTL în Croația.

În prezent, CME deține și operează VOYO, principala platformă SVOD din Europa Centrală, precum și alte cinci televiziuni de top din Bulgaria, Republica Cehă, România, Slovacia și Slovenia. Această tranzacție este supusă condițiilor obișnuite de ratificare, inclusiv obținerea aprobărilor din partea Autorității Croate pentru Concurență și a Agenției Croate pentru Media Electronică. Finalizarea acestuia este prevăzută la jumătatea anului 2022.

“Ca membru al grupului PPF, suntem întotdeauna deschiși oportunităților interesante de creștere și investiții și considerăm că Marea Adriatică este o regiune în creștere cu un potențial excepțional. Avem o operațiune de mare succes cu ProPlus în această zonă și suntem convinși că cele două țări din Marea Adriatică pot funcționa bine în paralel. Ne vom concentra pe digitalizare și pe crearea de conținut local, așa cum o facem în toate țările în care activăm, continuând în același timp să excelăm în jurnalism pluralist și de înaltă calitate”, a declarat Didier Stoessel, CEO CME Cehia, România, Slovacia și Slovenia.

Grupul PPF activează în 25 de țări, investind în multiple sectoare printre care servicii financiare, telecomunicații, media, biotehnologie, imobiliare și inginerie. Activitatea PPF se întinde din Europa până în America de Nord și în Asia. Grupul deține active în valoare de 40,3 miliarde EUR și are 80.000 de angajați la nivel global (30 iunie 2021).

CME deține posturi de televiziune în Republica Cehă, România, Slovacia, Slovenia și Bulgaria și este una dintre cele mai importante companii de media și divertisment din Europa Centrală și de Est. CME emite pe 33 de canale de televiziune, atât gratuite, cât și cu plată, și ajunge la un total de 45 de milioane de telespectatori. CME deține, de asemenea, platforma SVOD, lider din Europa Centrală, VOYO. Aflați mai multe: www.cetv-net.com

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
Citește și...
Doi adolescenţi de 16 ani din Italia au găsit un portofel plin cu bani şi l-au predat poliţiei. Au fost recompensaţi

Doi elevi de 16 ani din oraşul italian Udine au fost recompensaţi de poliţie după ce au găsit un portofel care conţinea documente, carduri bancare şi o sumă importantă de bani şi l-au predat autorităţilor.

Un britanic a pierdut aproape 1.200 de euro după ce a fost oprit în aeroport din cauza unei reguli privind paşaportul

Un britanic a ratat vacanţa mult aşteptată în Tenerife şi a pierdut aproape 1.200 de euro după ce a fost oprit la aeroport din cauza unei reguli privind valabilitatea paşaportului, despre care spune că nu ştia.

Descoperirea uluitoare făcută de cercetători. „Planeta Roz” are nori de sare: „Am fost foarte surprinși”

Cercetătorii care studiază universul au descoperit o caracteristică neașteptată în atmosfera „Planetei Roz”: nori formați din sare.

Recomandări
Final de negocieri cu Comisia Europeană: România păstrează toți banii alocați prin PNRR, peste 20 de miliarde de euro

România a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificările PNRR și va păstra întreaga sumă alocată, de peste 20 de miliarde de euro, a anunțat vineri seara ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru.

Nicușor Dan explică desemnarea lui Veștea: „Niciun partid nu a venit cu o majoritate. Poate scoate țara din criză”

Președintele Nicușor Dan își apără decizia de a-l desemna pe Adrian Veștea pentru funcția de premier și susține că a ales varianta cu cele mai mari șanse de a scoate România din blocajul politic. 

PNL are congres, alegeri și reorganizare internă, în ciuda ”puciului” lui Veștea. Ce urmează pentru liberali: ”Vom fi uniți”

Liberalii s-au reunit vineri într-o ședință a Consiliului Național ca să voteze schimbarea statutului partidului și să convoace un congres extraordinar pentru duminică. Tot atunci se vor organiza noi alegeri.