Gripa da tarcoale Romaniei. In Europa, numarul imbolnavirilor creste zilnic

×
Publicitate

Ungaria si Ucraina sunt deja in alerta. Epidemiologii spun ca este de asteptat ca in luna ianuarie sa fie un varf de imbolnaviri, mai ales din cauza variatiilor de temperatura.

Medicii spun ca schimbarile de temperatura presupun un stres pentru organism, care afecteaza sistemul cardiovascular, cel respirator, dar si imunitatea. Asa ca alimentatia trebuie adaptata. E bine sa consumam alimente care contin vitaminele A, D si in special C, cum ar fi legumele si fructele, carnea, branza, ouale sau lactatele.

Peste 52.000 de romani sufera acum dupa ce au fost diagnosticati cu infectii respiratorii si pneumonii. Cei mai multi suferinzi sunt in judetele Bacau, Hunedoara, dar si in municipiul Bucuresti.

Chiar si asa autoritatile sanitare anunta ca pe teritoriul Romaniei nu exista focare epidemice de viroze respiratorii sau de gripa. Insa pana acum au fost izolate trei tulpini de gripa, la trei adulti.

In restul Europei, situatia este mult mai rea. Din probele recoltate, peste 40% ies pozitive si indica gripa. In Ungaria si Ucraina este cod galben care anunta imbolnaviri sporandice, insa in Franta, Marea Britanie, Norvegia si Portugalia este vorba deja de raspandire serioasa a gripei.

Suntem in sezonul gripei! Afla ce trebuie sa faci ca sa te feresti de ea

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
Reacția rușilor după cele trei drone militare doborâte de România. Mesajul lui Nicușor Dan, cenzurat

Forțele Aeriene Române au doborât în nici 48 de ore trei drone militare care au intrat în spațiul aerian al României, fapt pentru care președintele Nicușor Dan a condamnat ferm Rusia pentru aceste incidente.

Sondaj: Cu cine ar vota românii dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare. Cine conduce în topul încrederii

AUR se află pe primul loc în intenţia de vot la alegerile parlamentare, cu 34%, urmată de PSD - 23% şi PNL - 21%, potrivit unui sondaj CURS realizat la nivel naţional în perioada 14-24 iulie.

Un petrolier a explodat în Strâmtoarea Ormuz după ce a lovit o mină marină (presa iraniană)

Un petrolier a explodat în Strâmtoarea Ormuz după ce a lovit o mină navală, în urma devierii de la ruta de navigație stabilită de Iran, au relatat duminică presa iraniană.