MAE anunță câți români au cerut un nou statut în UK înainte de Brexit

Vești bune pentru studenții români din Marea Britanie
Pro TV

Ministerul Afacerilor Externe anunță, miercuri, că 280.600 de cetăţeni români s-au înregistrat pentru obţinerea noului statut (pre-settled şi settled status) în UK, după ieșirea țării din Uniunea Europeană.

Potrivit datelor oficiale furnizate de autorităţile britanice cu privire la implementarea schemei de înregistrare (EUSS), rezultă că până la finalul lunii septembrie 280.600 de cetăţeni români s-au înregistrat deja pentru obţinerea noului statut, informează MAE.

Cifrele comunicate de partea britanică, raportate la estimările oficiale privind numărul cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene care locuiesc, muncesc şi studiază în Marea Britanie, arată că aproximativ 64% dintre cetăţenii români au depus cereri de înregistrare prin schema EUSS, fiind a doua cea mai numeroasă comunitate de cetăţeni europeni care a depus astfel de solicitări, precizează MAE într-unui comunicat transmis miercuri, scrie Agerpres.

"Încă din debutul procesului Brexit, prioritatea majoră asumată de Guvernul României a vizat protejarea drepturilor şi intereselor legitime ale cetăţenilor români care locuiesc, muncesc sau studiază în Marea Britanie. În acest sens, au fost obţinute asigurări ferme din partea Guvernului britanic şi există în continuare o înţelegere comună cu privire la necesitatea salvgardării statutului cetăţenilor europeni din Marea Britanie în orice circumstanţe, inclusiv în cazul unei retrageri fără acord", se arată în comunicat.

MAE precizează că Executivul menţine un dialog permanent atât cu autorităţile britanice, cât şi cu instituţiile europene şi statele membre, pentru a asigura o monitorizare cât mai cuprinzătoare a modului de implementare a angajamentelor asumate privind drepturile cetăţenilor.

Citește și
Michel Barnier
Negociatorul șef al UE pentru Brexit: „Un acord este foarte dificil, dar posibil”

Obiectivul Ministerului Afacerilor Externe în perioada următoare vizează intensificarea campaniei de informare adresată cetăţenilor români din Marea Britanie, în vederea sprijinirii procesului de înregistrare a acestora, pentru a putea beneficia în continuare de drepturile dobândite.

În acest sens, MAE încurajează toţi cetăţenii români care doresc să rămână în Marea Britanie şi după data retragerii acestui stat din UE să se înregistreze cât mai curând posibil şi să apeleze la sprijinul Ambasadei României la Londra şi al Consulatelor Generale ale României de la Manchester şi Edinburgh pentru asistenţă suplimentară, se mai menţionează în comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Jeremy Corbyn consideră că el ar trebui să conducă un eventual Guvern interimar
Jeremy Corbyn consideră că el ar trebui să conducă un eventual Guvern interimar

Jeremy Corbyn, liderul Partidului Laburist din Marea Britanie, a declarat miercuri că el trebuie să conducă Guvernul interimar, în cazul în care prim-ministrul Boris Johnson este nevoit să renunțe la funcție.

Negociatorul șef al UE pentru Brexit: „Un acord este foarte dificil, dar posibil”
Negociatorul șef al UE pentru Brexit: „Un acord este foarte dificil, dar posibil”

Negociatorul şef al Uniunii Europene pentru Brexit, Michel Barnier, a declarat miercuri că obţinerea unui acord este foarte dificilă, dar posibilă, în pofida impasului din ultimele zile, dând asigurări că negocierile continuă.

Războiul declarațiilor pe surse, privind Brexit-ul. Ce spun oficialii
Războiul declarațiilor pe surse, privind Brexit-ul. Ce spun oficialii

Oficiali ai Uniunii Europene au negat miercuri că Bruxelles-ul pregăteşte o concesie majoră Marii Britanii pentru un acord privind Brexit-ul, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.