David Popovici scrie istorie și la CM de juniori din Peru! Românul a cucerit aurul în finala de la 200 metri liber

David Popovici a reușit, joi dimineață, să câștige medalia de aur în finala de 200 metri liber, cu timpul 1:46,18), în cadrul Campionatului Mondial de junori de la Lima.

Elevul lui Adrian Rădulescu și-a adjudecat a doua medalie la Lima, în proba de 200 m liber, după aurul luat la ștafetă 4x100 m liber, miercuri dimineața.

"Publicul m-a ajutat enorm, mă distrez, a fost o cursă foarte bună", a declarat David Popovici după ce a încheiat finala, susținut de un grup de aproape 30 de români în tribune, potrivit Sport.ro.

Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Peru este LIVE pe VOYO.

De această, David Popovici a scos timpul de 1:46,18, stabilind un nou record al competiției. Medalia de argint i-a revenit maghiarului Daniel Meszaros (1:48,19), în timp ultima treaptă a fost a fost ocupată de italianul Filippo Berxtoni (1:49,05).

România a cucerit până acum două medalii la Lima, prin aur prin ștafeta de 4x100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu) și argint prin Vlad Stancu la 400 m liber.