Danemarca - Anglia 1-1, la EURO 2024. Prințul William a asistat la meci

Your browser doesn't support HTML5 video.

Danemarca și Anglia au terminat 1-1 meciul de la Frankfurt, în Grupa C a Campionatului European de fotbal. Partida a fost transmisă în direct de PRO Arena și VOYO.

Danemarca și Anglia s-au anihilat reciproc după unul dintre cele mai slabe meciuri de la EURO 2024, chiar dacă în tribune s-au aflat personalități precum Prințul William al Marii Britanii și prințul moștenitor Frederik, viitorul monarh al Danemarcei.

Anglia a deschis scorul prin căpitanul Kane, în minutul 18, iar Danemarca a restabilit egalitatea prin Hjulmand, în minutul 34. A urmat o oră de joc încâlcit și lipsit de strălucire, în care cele două formații și-au împărțit ocaziile de gol.

După acest egal, Anglia se află pe primul loc al Grupei C, cu 4 puncte, urmată de Danemarca și Slovenia, la egalitate perfectă- 2 puncte, golaveraj 2-2. Ultimul loc revine Serbiei, cu 1 punct din 2 meciuri.

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 90: S-au dictat 3 minute de prelungiri.

Min. 84: Danezii ratează încă o șansă bună, șutul lui Hojbjerg trecând însă pe lângă poartă.

Min. 83: Bah profită de o gafă a englezilor și scapă singur spre poartă, dar nu reușește să obțină decât un corner.

Min. 73: Ocazie Danemarca!

Min. 71: Ocazie Anglia! Watkins scapă singur spre poartă, dar Schmeichel respinge în corner.

Min. 68: Ocazie Danemarca!

Min. 56: Ocazie uriașă pentru Anglia, cu o minge frumos șutată de Foden, din afara careului, care lovește însă bara!

Min. 52: Ocazie mare de tot pentru Anglia, dar Saka nu reușește să trimită balonul în poarta danezilor.

Min. 51: Anglia apasă pedala de accelerație, dar șutul lui Rice ajunge nu găsește decât brațele lui Schmeichel.

Min. 47: Danezii au o primă ocazie de gol, dar mingea ajunge în brațele lui Pickford.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+1: Este pauză în meciul Danemarca-Anglia.

Min. 34: GOOOOOOLLL!!! Dominația danezilor se concretizează prin golul reușit de Hjulmand, cu un șut din afara careului. Este 1-1!

Imagini inedite surprinse în tribuna oficială. Prințul William s-a bucurat ca un suporter adevărat la golul marcat de Kane, dar fericirea sa avea să dureze doar un sfert de oră.

Min. 32: Danemarca presează de minute bune, dar o minge periculoasă cade în spatele porții.

Min. 28: Ocazie mare pentru Anglia, dar Guehi trimite pe lângă poartă.

Min. 18: GOOOOOLLL!!! Anglia deschide scorul prin Kane, după o serie de gafe uriașe ale danezilor.

Min. 16: După primul sfert de oră, Anglia are o posesie de 51%, dar marile ocazii de gol se lasă așteptate.

Min. 1: Ocazie Danemarca! Hojbjerg șutează de la marginea careului, dar mingea ajunge în brațele lui Pickford.

Min. 1: A început meciul!

La meciul dintre Danemarca și Anglia, în tribune se află și Prințul William.

Iată cele două echipe!

Danemarca - Anglia va fi o reeditare a semifinalei de la EURO 2020. Atunci, formația britanică s-a impus impus cu 2-1, iar departajarea a fost făcută în minutul 104, dintr-un penalty controversat, transformat de Harry Kane.

Până acum, Danemarca și Anglia s-au întâlnit de 15 ori. Danezii s-au impus de patru ori, iar englezii au triumfat în opt rânduri. Alte 3 partide s-au terminat la egalitate.

În prima etapă din grupă, Anglia a învins Serbia, scor 1-0, iar Danemarca a făcut doar egal cu Slovenia, scor 1-1.

Echipele probabile:

Denemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen - Eriksen - Wind, Hojlund.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Alexander-Arnold, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane.

Cine va arbitra meciul Danemarca - Anglia

Pentru acest meci, UEFA a delegat o brigadă de arbitri din Portugalia. La centru se va afla Artur Soares Dias, în timp ce asistenți vor fi Paulo Soares și Pedro Ribeiro.

Arbitru VAR a fost desemnat tot un portughez. Este vorba despre Tiago Martins.

Împreună la EURO 2024 pe VOYO cu abonamentul special de 2 luni + o lună cadou ca să fii alături de Naționala României! Oferta este valabilă până pe 15 iulie. Accesează oferta AICI!