Fostul șef Oracle România a scăpat de închisoare, deși a recunoscut că a luat șpagă un milion de euro. Cum a fost posibil
Prin înțelegerea parafată la DNA, Mîndruțescu și-a asumat nu doar acuzațiile de luare de mită, ci și o pedeapsă de doi ani și jumătate de închisoare cu suspendare.
Grație unei controversate decizii a CCR, Sorin Mîndruțescu a invocat prescripția, așa că Tribunalul București a respins înțelegerea.
A primit de la firme șpăgi de aproape un milion de euro pentru a le ajuta să câștige contracte cu statulMîndruțescu a fost acuzat că ani la rând ar fi primit șpăgi de aproape un milion de euro de la companii de IT din România ca să le ajute să câștige contracte cu statul, oferindu-le programe și licențe la prețuri avantajoase.
Sorin Mîndruțescu ar putea pierde însă sumele pe care le-ar fi primit cu titlul de mită, dar procurorii ar trebui să îi ceară asta judecătorului de cameră preliminară.
Sursa: Pro TV
Etichete: inchisoare , șpagă , Sorin Mindrutescu , scapa , si-a recunoscut fapta , oracle romania
Dată publicare: 22-12-2022 10:23