Rezultate alegeri locale 2024. În continuare, probleme mari la Sectoarele 1 și 2, conduse de Clotilde Armand și Radu Mihaiu

×
Codul embed a fost copiat

La trei zile de la alegerile locale din 9 iunie încă se numără voturi, după ce președintele Autorității Electorale Permanente, Toni Greblă, a interzis - până la obținerea datelor finale - orice întrerupere a procesului de verificare și centralizare.  

Probleme mari sunt la sectoarele 1 și 2, unde actualii primari contestă rezultaltele.

Mulți membrii ai secțiilor de votare din sectorul 1 au făcut noapte albă în fața Biroului Electoral. Oamenii sunt nemulțumiți că așteaptă de peste 50 de ore să predea procesele verbale, dar și tabletele. Cer să fie plătiți suplimentar.

Membru al unei secții de votare: „Mă așteptam să fie greu, dar situația a depășit cu mult așteptările mele. Procesul s-a îngreunat foarte mult.”

„Nu am fost suficient instruiți, nu ni s-au dat lămuririle necesare și fiecare a făcut cum a crezut că este bine.

Citește și
Marcel Ciolacu, Clotilde Armand
Clotilde Armand acuză că au mai dispărut 1.000 voturi „din pixul PNL-PSD”: Marcele, ţi-am zis că nu te pricepi la matematică

„40 de ore au fost din momentul când am deschis secția de votare la ora 6 și am plecat de aici la ora 10 seara fără să predăm procesele verbale.”

„Niciodată ca acum.. Probabil că este organizarea foarte proastă.”

La fel ca acum 4 ani, sectorul 1 al Capitalei se află în mijlocul unui scandal care implică numărătoarea voturilor.

Clotilde Armand, actualul primar, care a candidat pentru un nou mandat, a depus plângere penală împotriva lui Toni Greblă, președintele Autorității Electorale, și a reprezentantului PSD în Biroul Electoral Sector 1.

Pentru a întări acuzațiile aduse, în mai multe postări pe facebook a publicat informații despre procesul electoral. 

"Procese-verbale sunt întocmite greșit în mod intenționat și nu reprezintă numărul de voturi din sacii sigilați" mai afirma actualul primar.

Mai mult decât atât, a publicat și o fotografie cu un proces verbal, despre care susține că a fost completat greșit.

La randul său, George Tuță, candidatul aliantei PSD-PNL, susține că nu a existat nicio fraudă la sectorul 1.

George Tuță: ”În continuare vom asista și la acest parcurs, pentru a-i asigura pe bucureșteni că nu exista suspiciuni, că nu e posibilă frauda si ca nu vom ceda niciun milimetru si nu vom reactiona la nicio minciună.”

Tuță: Procesul electoral se desfășoară într-un mod corect

În momentul de față procesul electoral se desfășoară într-un mod corect, însă în condiții inumane. După aproape 72h, în care oamenii aceștia, fie președinții și membrii din secțiile de vot, fie personalul auxiliar sau Biroul Electoral de Sector sau chiar forțele de ordine, își desfășoară activitatea în acest sediu pus la dispoziție de doamna Armand, de actualul primar al Sectorului 1, fără a îndeplini niște condiții normale de muncă însă, procesul electoral se desfășoară în mod corect. Din cele 166 de secții au fost închise 164. Au fost niște situații. Una dintre ele a fost o eroare pe care toată lumea a recunoscut-o. În loc să transcrie de pe ciorna pe care o aveau pe buletinul pe procesul-verbal al primarului de sector, au trecut la primarul general și de la primarul general pe procesul verbal al primarului de sector. N-a fost nevoie de nicio renumărare a voturilor, ci doar de această corecție rapidă pe care au făcut-o cei din Birou electoral.” - a mai spus Tuță.

Scandalul vine în contextul în care, potrivit Autorităţii Electorale Permanente după centralizarea datelor din 122 de secţii, George Tuță ar fi câștigat Primăria Sectorului 1 cu o diferență mai mică de 500 de voturi.

Pentru alte 600 sute de voturi diferență, au apărut întrebări și în Sectorul 2 al Capitalei. Actualul primar, Radu Mihaiu, a cerut să fie renumarate voturile dintr-o anumita sectie.

Soția președintelui de secție: „Nu a greșit cu absolut nimic.. a fost o greșeală umană, o eroare umană. A plecat la ora 2 azi-noapte de aici și l-au chemat astăzi din nou și nici acum nu-i dau drumul.”

Mihaiu a spus că va depune plângere penală împotriva Biroului Electoral Sector 2.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Radu Mihaiu va depune plângere penală împotriva Biroului electoral de sector. El acuză dispariţia a 1.800 de buletine
Radu Mihaiu va depune plângere penală împotriva Biroului electoral de sector. El acuză dispariţia a 1.800 de buletine

Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, anunţă că va depune plângere penală împotriva reprezentantului PSD din Biroul electoral de sector, pe care îl acuză că instigă la fraudă electorală.

Clotilde Armand acuză că au mai dispărut 1.000 voturi „din pixul PNL-PSD”: Marcele, ţi-am zis că nu te pricepi la matematică
Clotilde Armand acuză că au mai dispărut 1.000 voturi „din pixul PNL-PSD”: Marcele, ţi-am zis că nu te pricepi la matematică

Primarul Sectorului 1 Clotilde Armand, care îşi dispută victoria în cursa pentru Primărie cu candidatul PSD-PNL George Tuţă, susține miercuri că peste 1.000 de buletine de vot, în alb,”s-au evaporat”.

Clotilde Armand a depus plângere penală împotriva președintelui AEP, Toni Greblă
Clotilde Armand a depus plângere penală împotriva președintelui AEP, Toni Greblă

Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a depus o plângere penală împotriva președintelui Autorității Electorale Permanente (AEP), Toni Greblă.  

Scandaluri în București după alegerile locale: Primarii cer renumărarea voturilor. „Trebuie să-și recunoască înfrângerea”
Scandaluri în București după alegerile locale: Primarii cer renumărarea voturilor. „Trebuie să-și recunoască înfrângerea”

La două zile de la alegeri, încă se dau lupte grele. Clotilde Armand, actualul primar al Sectorului 1, și candidat USR, a depus o cerere de renumărare a voturilor.

Radu Mihaiu depune plângere penală împotriva BEC Sector 2: Se vede cu ochiul liber cum se încearcă fraudarea alegerilor
Radu Mihaiu depune plângere penală împotriva BEC Sector 2: Se vede cu ochiul liber cum se încearcă fraudarea alegerilor

Primarul Sectorului 2 Radu Mihaiu a anunţat că o să depună plângere penală împotriva Biroului Electoral Sector 2 pentru abuz în serviciu şi instigare la fals în acte publice.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”
Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”

Preşedinta Republicii Moldova a fost desemnată "Liderul Mondial al Anului" de publicaţia britanică The Telegraph, pentru rolul său decisiv în apărarea democraţiei şi pentru contracararea presiunilor şi ingerinţelor Federaţiei Ruse, informează Moldpres.

Primele țări din lume care au intrat deja în anul 2026. Unde s-a dat startul Revelionului | GALERIE FOTO
Primele țări din lume care au intrat deja în anul 2026. Unde s-a dat startul Revelionului | GALERIE FOTO

Anul 2026 a început oficial după ce cei aproximativ 7.300 de locuitori ai atolului Kiritimati din Pacificul de Sud au salutat Anul Nou la miezul nopţii (12:00 ora României).