Cine este Daniel Makkelie, arbitrul care a acordat penalty-ul controversat pentru Anglia în semifinala cu Danemarca

Daniel Makkelie

Arbitrul olandez Daniel Makkelie a fost aspru criticat în ultimele două zile, după ce a acordat un penalty controversat în favoarea Angliei, în semifinala câștigată cu Danemarca la EURO 2020.

Makkelie este de meserie polițist și lucrează ca inspector în Rotterdam.

Arbitrul olandez se află pe lista FIFA din 2011. A condus de la centru finala Campionatului European under 19 din 2012. Pe 18 august 2020 acesta a fost desemnat să arbitreze finala Europa League dintre Sevilla și Inter Milano. Anterior, Makkelie a mai făcut parte din brigada care a arbitrat finala Europa League din 2018 - a fost arbitru adițional.

Printre meciurile importante arbitrate de Makkelie se numără și o semifinală de la Campionatul Mondial al Cluburilor din 2020, dintre brazilienii de la Palmeiras și mexicanii de la UANL.

La EURO 2020, pe lângă Anglia - Danemarca, olandezul a arbitrat trei meciuri. Două din grupe, Italia - Turcia (3-0) și Rusia - Finlanda (1-0) și Anglia - Germania (2-0) în optimi.

Anglia s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins Danemarca în prelungiri (2-1)
De ce nu mai poate statul român să recupereze nimic de la Dan Voiculescu, Ovidiu Tender și Puiu Popoviciu. Sentințele care le-au salvat milionarilor peste 250 de milioane de euro

"It's diving home", a scris jurnalistul italian Tancredi Palmeri, corespondent al postului BeIN Sports, la finalul meciului. El a făcut un joc de cuvinte plecând de la expresia "It's coming home", folosită de fanii englezi pentru a anunţa că trofeul se va întoarce în ţara în care a fost inventat fotbalul. Cuvântul "diving" face referire la "plonjonul" prin care Raheem Sterling l-a păcălit pe arbitrul Daniel Makkelie şi sistemul VAR, la căderea sa spectaculoasă în careu, potrivit News.ro.

"A câştigat echipa mai puternică. Anglia a meritat-o ​​şi au fost fantastici, dar pentru mine nu este niciodată penalti. La acest nivel, într-o semifinală europeană, chiar nu am înţeles decizia. Sunt fericit pentru Anglia, dar ca om de fotbal sunt dezamăgit de decizia care a fost luată", a spus antrenorul Jose Mourinho, potrivit gazzetta.it.

"Cu cinci secunde înainte ca Sterling să ia balonul, a mai existat o minge pe teren şi i-am făcut semn celui de-al patrulea oficial (n.r. - Ovidiu Haţegan), dar jocul a continuat. Şi apoi şi-a întins piciorul. Nu a fost un fault de penalti", a spus selecţionerul danez Hjulmand.

"Anglia se califică în finală după prelungiri şi cu controverse", a titrat marca.com.

"Nu e panalti", a scris fpe Twitter fostul internaţional francez Bixente Lizarazu.

Însă Sterling susţine că a fost penalti. "Este clar fault", a asigurat Sterling după meci, la microfonul ITV. "Am intrat în careu, el a întins piciorul şi a fost un penalti evident", a continuat jucătorul de la Manchester City.

Anglia a învins, miercuri, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Danemarcei şi s-a calificat în premieră în finala unui turneu final al Campionatului European, în care va întâlni Italia.

Au marcat: Kjaer '39 (a), Kane '104 / Damsgaard '30.

În minutul 102, Sterling a obţinut uşor un penalti, după ce a "plonjat" acuzând o intervenţie asupra sa a lui Maehle. Faultul a fost confirmat de VAR. Kane a executat lovitura de la 11 metri, Schmeichel a respins în faţă şi tot atacantul de la Tottenham a trimis balonul în poartă.

Anglia va întâlni în finală Italia. Ultima partidă a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Penalty-ul primit de Anglia în meciul cu Danemarca a fost aspru criticat în mediul online. În afara suporterilor, numeroşi oameni de fotbal s-au declarat dezamăgiţi de modul în care au ajuns englezii în finala EURO 2020.

Anglia s-a calificat în finala EURO 2020, în urma victoriei reuşite în faţa Danemarcei, cu scorul de 2-1 după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul londonez Wembley, în a doua semifinală a competiţiei.

EURO 2020: UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva Angliei după semifinala cu Danemarca

UEFA a anunţat joi deschiderea unei proceduri disciplinare împotriva Angliei cu privire la utilizarea de lasere şi fumigene de către suporterii săi, precum şi ''tulburări'' în timpul intonării imnului danez, în timpul semifinalei împotriva Danemarcei.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.