F1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Braziliei. Pilotul Red Bull a bifat a 17-a sa victorie în 2023

max verstappen

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a triumfat, duminică, în Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), care şi-a asigurat deja al treilea titlu de campion mondial, a câştigat Marele Premiu al Braziliei, a 20-a din cele 22 de etape ale sezonului de Formula 1.

Pilotul batav a plecat din pole position în cursa disputată duminică pe circuitul Interlagos de la Sao Paulo, reuşind a 17-a sa victorie în 2023, notează Agerpres.

Weekendul trecut, în Mexic, Max Verstappen obţinuse al 16-a lui succes în acest an, îmbunătăţindu-şi recordul de 15 victorii într-un sezon, stabilit anul trecut.

Britanicul Lando Norris (McLaren) a încheiat pe locul 2 şi a obţinut un punct suplimentar pentru cel mai rapid tur de pistă, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) a fost pe locul 3, după un duel cu mexicanul Sergio Perez (Red Bull).

Verstappen, ajuns la 52 de victorii în cariera sa, a cucerit al treilea titlu mondial consecutiv luna trecută în Qatar, când Reb Bull şi-a asigurat din nou titlul în campionatul constructorilor. Red Bull a câştigat 19 din cele 20 de curse din acest an, notează Reuters.

Pilotul olandez de Formula 1 Max Verstappen și-a asigurat sâmbătă al treilea titlu de campion mondial al piloților, după ce a câștigat 13 din cele 15 curse din sezonul 2023.

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Japoniei, disputat pe circuitul de la Suzuka. Tot la Suzuka, Red Bull Racing şi-a asigurat titlul mondial la constructori.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Olandezul a plecat în cursă de pe poziţia a 14-a

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei ,deşi a plecat de pe locul 14 al grilei de start.

Tinerele românce luate de ape în Italia au fost găsite decedate. Nu se știe nimic despre băiatul care le însoțea

Trupurile neînsuflețite a doi dintre cei trei tineri români care au dispărut în apele râului Natisone după ce, vineri, au fost luaţi de ape sub podul Romano din Orsaria di Premariacco (Udine).

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.

ÎPS Teodosie și-a exprimat public părerea despre donarea de organe. Pe care dintre acestea „nu este moral să le dăm”

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, şi-a exprimat public opinia despre donarea de organe, întrebat despre acest subiect în emisiunea la care participă cu regularitate, la un post de radio.