Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul Nomad. A alergat nonstop 270 de km, terminând în 3 zile o cursă care dura 4 zile

Facebook/ ISU Botoșani

Pompierul român Iulian Rotariu a câștigat în stil de mare campion ultramaratonul Nomad din Laponia, pe care l-a terminat după doar 3 zile, deși competiția este programată pe durata a 4 zile. Rotariu a alergat nonstop 270 de km, la -40 de grade.

Iulian Rotariu este pentru a cincea oară campion mondial, după ce a câștigat în doar 3 zile ultramaratonul Nomad din Laponia, o competiție extremă programată pentru durata a 4 zile.

Românul a alergat nonstop 270 de kilometri la temperaturi care au coborât și la -40 de grade, pentru copiii bolnavi de autism din Botoșani.

”Iulian Rotariu continuă să uimească o lume întreagă prin faptul că reușește, tot timpul, să-și depășescă limitele!

În urmă cu puțin timp, organizatorii au anunțat pe pagina oficială de facebook că Iulian a ajuns la linia de finish.

Având în vedere faptul că durata ultramaratonului NOMAD LAPAND era de patru zile, dar colegul nostru a terminat cursa astăzi, se pare că acesta se află în fața unui nou record.

Așteptăm confirmarea oficială a celor de la Canal Aventure!

Cuvintele sunt prea puține pentru a descrie voința de care ai dat dovadă, Iulian!”, au scris miercuri cei de la ISU Botoșani, pe pagina lor de Facebook.

A câștigat toate cursele extreme la care a participat

Iulian Rotariu, care are 46 de ani, a câştigat toate cele patru curse extreme organizate în Australia (522 km- şapte etape), Mozambic (220 km- cinci etape), Vietnam (160 km- patru etape) şi Bolivia (220 km- în şase etape).

Concurenții au avut de parcurs în Laponia o distanță de 270 de kilometri, în condiții extreme.

Iulian Rotariu a fost singurul român înscris în această cursă, el participând în scop caritabil, încercând să sprijine activitatea Asociației Părinților Copiilor cu Autism Botoșani.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani
Un pompier din Botoșani a câștigat ultra-maratonul ”The Ultra Asia Race”

Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani a câştigat ultra-maratonul ”The Ultra Asia Race” care s-a desfăşurat, între 9 şi 12 martie, în Vietnam.

Obisnuit sa lupte cu focul, un pompier din Botosani a invins temperaturile extrem de ridicate din desert. Iulian Rotariu s-a clasat pe locul patru la general si pe locul intai la categoria de varsta la ultramaratonul "Sahara Race".

Pompierul roman care a terminat pe 4 la ultramaratonul din Gobi, premiat de stat. Banii ii va dona pentru copiii cu autism

Pompierul Iulian Rotariu, care a obtinut locul patru la ultramaratonul din desertul Gobi, va fi premiat cu sase mii de lei.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.