Lituania 1-2 România în Liga Naţiunilor. Victorie dramatică în prelungiri

România - Lituania

România a învins dramatic Lituania, cu scorul de 2-1, joi seara, în Vilnius, în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor, în direct la ProTV.

România a obţinut prima sa victorie în competiţie, după două egaluri, 0-0 acasă cu Muntenegru şi 2-2 în deplasare cu Serbia. Naționala lui Contra, care a controlat jocul în cea mai mare parte a sa, a smuls victoria în prelungiri, printr-un gol marcat de Alexandru Maxim (90+4), după ce balticii egalaseră prin Arturas Zulpa (89). Alexandru Chipciu (13) marcase primul gol al tricolorilor.

Lituania - România LIVE-TEXT:

Minutul 95: Final de meci!

Minutul 94: Gooool România! Maxim a înscris după ce a driblat un adversar în careu.

Minutul 89: Gol Lituania! Tricolorii au fost egalați pe final prin golul lui Zulpa.

Halep, după înfrângerea de la Wuhan: ”Normal, trebuia să mă retrag, dar nu-mi place să fac asta”
Pedeapsa primită de doctorița din Suceava judecată pentru că a luat mită de la 280 de pacienți bolnavi de cancer în 20 de zile

Minutul 62: Țucudean primește o pasă în careu de la Chipciu, dar pierde balonul.

Minutul 52: Ocazie mare pentru România! Mitriță a reluat pe spate, din foarfecă, dar Setkus a respins.

Minutul 46: A început repriza secundă!

Minutul 45 - finalul primei reprize -

Minutul 42: Slavickas șutează de la 30 de metri, Tătărușanu reține fără probleme.

Minutul 33: Mitriță șutează, dar mingea se duce mult peste poartă.

Minutul 16: Mitriță șutează de la 25 de metri și portarul respinge în corner.

Minutul 13: GOOOL ROMÂNIA! Chipciu deschide scorul după ce reia din cădere o minge în careu.

Minutul 11: Ocazie pentru Lituania. Cernych scapă singur cu Tătărușanu, dar arbitrul oprește faza pentru ofsaid.

Minutul 8: Prima mare ocazie pentru România. Chipciu șutează de la 20 de metri, iar portarul respinge cu dificultate.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

Lituania: Setkus - Baravykas, A. Jankauskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas, Slivka - Novikovas, Cernych (cpt), Sernas
Rezerve: Zubas, Barkus, Janusevskis, Leimonas, Kazlauskas, Simkus, Petravicius, Kuklys, Valskis, Borovskij, Silenas
Antrenor: Edgaras Jankauskas

România: Tătărușanu - Manea, Săpunaru, Tamaș, Bancu - Anton, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriță - Țucudean
Rezerve: Niță, R. Benzar, Toșca, T. Băluță, Stoian, Maxim, Rotariu, Keșeru, Fl. Tănase, Drăguș
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Francois Letexier (Franța) / A1: Cyril Mugnier (Franța) / A2: Mehdi Rahmouni (Franța)
Stadion: LFF (Vilnius, 5.067 locuri)

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless
Fiul lui Liviu Dragnea, certat de cetățeni: ”Ești patron pe banii furați de la copii!”

Valentin Dragnea, fiul președintelui PSD Liviu Dragnea, a fost ținta unor reproșuri joi seara, din partea unor cetățeni, la un meci de fotbal care a avut loc pe stadionul Giulești.

Simona Halep a declarat, marţi, după eliminarea suferită în primul meci jucat la Wuhan, că în mod normal trebuia să se retragă de pe teren din cauza problemelor medicale, dar a precizat că nu îi place să nu-şi ducă la capăt partidele.

Doi sportivi au murit într-un accident, în timp ce mergeau spre un meci de fotbal

Doi handbalişti au murit şi un alţi doi au fost răniţi într-un accident rutier produs pe o autostradă din Spania. Cei patru sportivi, în vârstă de 19 ani, călătoreau spre Girona pentru a asista la un meci de fotbal.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.