Formula 1: Carlos Sainz a câştigat Grand Prix-ul Australiei. Max Verstappen a abandonat cursa

carlos sainz
AFP

Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a abandonat în turul trei.

Carlos Sainz s-a impus în faţa coechipierului său monegasc Charles Leclerc, iar britanicul Lando Norris (McLaren) a completat podiumul.

Triplul campion mondial în exerciţiu Max Verstappen, liderul campionatului, a fost nevoit să abandoneze la începutul cursei din cauza unei probleme mecanice la monopostul său Red Bull.

Liderul campionatului a suferit primul său abandon din 10 aprilie 2022, la Melbourne. Odată cu acesta, seria sa de 43 de clasări consecutive în puncte a luat sfârşit.

Scuderia Ferrari a semnat prima dublă de la Grand Prix-ul din Bahrain în 2022, potrivit News.ro.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă, Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus şi în prima etapă, în Bahrain.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a triumfat, duminică, în Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei.

F1: Max Verstappen a cucerit al treilea său titlu consecutiv de campion mondial

Pilotul olandez de Formula 1 Max Verstappen și-a asigurat sâmbătă al treilea titlu de campion mondial al piloților, după ce a câștigat 13 din cele 15 curse din sezonul 2023.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.