Adolescentii beau de frica scolii

60224445

Unu din trei adolescenti devine dependent de alcool sau stupefiante pentru a face fata stresului de la scoala, sustin cercetatorii de la Societatea Britanica de Psihologie.


Studiul a fost realizat pe un esantion de 200 de adolescenti a caror medie de varsta era 16 ani. Specialistii i-au pus pe tineri sa completeze un chestionar despre activitatile lor extrascolare.

Majoritatea elevilor au spus ca in timpul liber prefera sa asculte muzica, sa se uite la televizor sau sa practice diferite sporturi. Mai mult, tinerii au precizat ca astfel de activitati au scopul de a-i detensiona de stresul de la scoala. 

30% dintre elevi au mentionat, insa, ca prefera sa consume bauturi alcoolice, 16% fumeaza, iar 6% consuma droguri, informeaza Gandul.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
„Legea antifumat” a inchis primele restaurante

Cateva localuri din centrul Capitalei au fost inchise temporar de inspectorii de la Protectia Consumatorului, dupa ce au constatat ca nu au delimitat corect si izolat zonele alocate fumatorilor si nefumatorilor.

Gerul le este cel mai bun prieten. Vorbim despre tigrii siberieni de la zoo

Se simt in largul lor la minus 30-40 de grade, dar se multumesc si cu minus 15 cat arata acum termometrele la Targu- Mures.

Europenii le ofera romanilor 24 de locuri de munca

Reteaua Eures, care face legatura intre Comisia Europeana, serviciile publice de ocupare a fortei de munca din statele membre ale Spatiului Economic European, sindicate si patronate, oferea la inceputul saptamanii fix 24 de joburi in afara tarii.  

Recomandări
RO-Alert în Galați. O dronă a intrat în spațiul aerian al României. Ministerul Apărării din R. Moldova a confirmat

A fost din nou alertă în Galați, luni dimineață. O dronă care a traversat Republica Moldova a pătruns în spaţiul aerian al României, în județul Galați. Ministerul Apărării a ridicat două avioane F-16 și un elicopter, care să verifice zona.

Ședință decisivă la Cotroceni, marți, privind legea salarizării. Ce vrea să obțină Nicușor Dan de la partide - Surse

Nicușor Dana a amânat pentru marți întâlnirea de la Cotroceni cu liderii partidelor fostei coaliții, care ar fi trebuit inițial să aibă loc luni, potrivit unor surse social-democrate.  

România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.