Atentie, dependeti de droguri pe drumuri! Nu mai au unde sa se trateze

60238099

Unul dintre putinele centre care trateaza dependentii de heroina din Capitala se va inchide, pentru ca a devenit un loc in care se face trafic cu droguri.

Anuntul bulversant a fost facut de catre autoritati, care au pus lacatul pe usa Laboratorului de Sanatate Mintala. Astfel, 400 de romani cazuti in mrejele supefiantelor raman fara tratament. Sunt adoima unor bombe cu ceas, pentru ca, in lipsa asistentei, pot face orice pentru doza zilnica.

Zeci de tineri s-au strans marti dimineata la poarta Centrului de Sanatate Mintala din Bucuresti. Sunt disperati pentru ca, de la 1 noiembrie, raman fara metadona, iar ei sunt toti dependenti de heroina.

"Mi mie se pune negru in fata ochilor si ma duc si dau in cap! Ce fac, ma duc sa ii bag mana in gat lu' tata sa imi dea bani?", se intreaba unul dintre dependenti.

"Eu in fiecare luna trebuie sa aduc de aici la Protectia Copilului ca evolutia mea merge favorabil, daca am intarziat o zi copiii imi sunt luati de langa mine de Protectia Sociala, eu ce fac?!", e disperat un altul.

Sunt sute in aceasta situatie.

Totul a pornit dupa ce ofiterii antidrog le-au atras atentia medicilor ca in centru si in vecinatatea lui se face trafic de heroina. S-a ales solutia cea mai simpla pentru autoritati, o adevarata sentinta pentru fostii consumatori.

Responsabilii spun ca "li se va ajusta tratamentul sau vor fi redirectionati catre organizatii nonguvernamentale".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Vezi aici povestea dureroasa a tinerei de 19 ani, ucisa de soferul de TIR

UPDATE: Avea numai 19 ani si absolut nicio vina. Destinul a facut insa ca marti seara viata sa i se opreasca brutal din cauza unui sofer, fara control. Este povestea dureroasa a unei unei fete, care a murit pe soseaua de centura a orasului Buzau.

Torta pe roti, pe soseaua de centura a Constantei!

Un sofer a vazut moartea cu ochii, dupa ce cabina camionului pe care il conducea s-a aprins, in mers. Omul abia a apucat sa traga pe dreapta si sa sara jos, printre flacari.

Si-a bagat tatal in spital, dupa ce a tras in el cu un pistol cu bile!

Rafuiala in familie, intr-o comuna din Bacau. Un barbat de 48 de ani si-a impuscat tatal cu un pistol cu bile, trimitandu-l in stare grava la spital. Le-a spus apoi politistilor ca a tras in legitima aparare, pentru ca batranul l-a amenintat cu securea.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.