Meciul România – Belgia de la EURO 2024, surprins în imagini de colecție. Momente controversate din cadrul partidei | FOTO

COLAJ ro bg
Getty

Belgia a învins România cu 2-0 la Koln, într-un meci din cadrul Grupei E de la EURO 2024. Deși tricolorii au avut parte de o înfrângere, suporterii români au fost din nou la înâlțime.

După ce au făcut spectacol la Munchen, la meciul cu Ucraina, fanii români au fost în număr mare și la Koln. Cel puțin 25.000 de suporteri i-au susținut „tricolori" la partida cu Belgia.

Deși stadionul din Koln are o capacitate de 45.000 de locuri, fanii români au format un zid galben și de data aceasta. Pe stadion au răsunat aproape doar vocile românilor noștri, belgienii fiind reprezentați într-un număr mult mai mic.

În toată țara, suporterii au sperat că tricolorii vor câștiga - sau cel puțin egala - partida cu Belgia. Chiar dacă rezultatul nu a fost cel așteptat, oamenii au susținut echipa națională și-au urmărit meciul în număr mare, cu sufletul la gură.

Partida a avut o mulțime de faze controversate și momente de colecție. Belgia a deschis scorul în minutul 2 prin Tielemans. Imediat, Drăgușin a trimis cu capul peste poartă. Niță a fost de netrecut, a respins șuturile belgienilor. Repriza a doua a început cu Romania în atac. Man a tras puternic, dar Casteels a blocat. Niță a respins șuturile lui De Bruyne și Lukaku. Lukaku l-a învins pe Niță, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Belgienii au făcut henț în careu, dar arbitrul și VARUL au lăsat jocul să continue. Man a ratat cea mai mare ocazie a României în minutul 68. Portrarul Belgiei a respins, iar în final România a pierdut cu 0 la 2. De Bruyne a scapăt pe contraatac și l-a învins pe Niță.

Cum explică Edi Iordănescu rezultatul meciului Belgia - România, 2-0: ”Asta a făcut ca în prima repriză să suferim mult”
ANCHETĂ | Eșecul statului. De ce mortalitatea din cauza cancerului de col uterin la femeile din România este cea mai ridicată din UE

Puteți urmări rezumatul video al meciului Belgia – România și cele mai importante faze ale partidei AICI.

Toate speranțele românilor au rămas în meciul de miercuri cu Slovacia, care poate fi urmărit de la ora 19:00 pe PRO TV și VOYO.

Momente de colecție de la meciul România - Belgia EURO 2024

Ianis Hagi îl salută pe Leandro Trossard după meciul în care România a fost înfrântă de Belgia cu 2-0 la EURO 2024 / GETTY

Reacția tricolorilor după ce partida cu Belgia de la EURO 2024, încheiată 2-0 / GETTY

De Bruyne sărbătorește victoria Belgiei cu România EURO 2024, încheiată 2-0 / GETTY

NEWS ALERT Transferul carierei pentru un român de la EURO! 10 milioane de euro de la un club de top
Reacțiile jucătorilor naționalei României după înfrângerea din Koln, în meciul cu Belgia, EURO 2024: Am pierdut cu capul sus!

Naţionala României a fost învinsă de selecţionata Belgiei cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Cologne Stadium din Koln, în Grupa E a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Selecţionerul naţionalei României, Edi Iordănescu, a declarat, sâmbătă, după înfrângerea în faţa Belgiei, cu scorul de 0-2, la EURO 2024, că grupa din care face parte formaţia sa este una ”nebună”.

Turcia - Portugalia 0-3. Lusitanii lui Cristiano Ronaldo s-au calificat fără emoții în optimile EURO 2024

Cristiano Ronaldo și Portugalia au învins Turcia cu 3-0 în al doilea meci din grupa F la Campionatul European EURO 2024. Ambele țări au deschis Grupa F cu o victorie, Portugalia învingând Cehia cu 2-1, iar Turcia învingând Georgia cu 3-1.

Federaţia Austriacă de Fotbal (ÖFB) s-a distanţat de un mesaj de extremă dreapta afişat de fanii austrieci în timpul meciului de vineri, de la Euro 2024, împotriva Poloniei.

Tricourile jucătorilor Euro 2024 sunt deja scoase la licitaţie. Suma record pentru care s-a vândut cel purtat de Luka Modric

Tricourile fotbaliștilor de la Euro 2024 au fost deja scoase la licitație. Cele 26 de tricouri purtate de jucătorii croaţiei în primul meci împotriva Spaniei (încheiat 3-0 pentru Spania) s-au vândut.

Calendarul alegerilor prezidențiale, în aer. Ciolacu invită „toate partidele politice” la discuții pe această temă

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat, vineri, că de luni, alături de cei doi vicepremieri, îi va invita pe liderii tuturor partidelor politice pentru a stabili împreună calendarul alegerilor.

Cine a câștigat dezbaterea dintre Joe Biden și Donald Trump? Ce spun analiștii și cum arată sondajele

Dezbaterea s-a încheiat, aşa cum a început, fără vreo strângere de mână. Potrivit unui expert citat de BBC, dezbaterea nu a părut să meargă incredibil de bine pentru niciunul dintre candidaţi.

INS: Aproape unul din cinci români a fost afectat de sărăcie la nivelul anului 2023

Aproape una din 5 (19,8%) persoane a fost afectată în 2023 de deprivare materială şi socială severă, arată datele publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).