Cea mai SCAZUTA temperatura din acest anotimp: -7,2 grade. Ce ne asteapta in zilele urmatoare

61218078

Temperatura a scazut, joi, pana la -7,2 grade Celsius, la baza Pasului Tihuta care face legatura intre Transilvania si Moldova, aceasta fiind cea mai scazuta temperatura din acest anotimp.

Potrivit Sistemului de Gospodarire a Apelor Bistrita-Nasaud, joi dimineata s-au inregistrat -7,2 grade Celsius la Valea Strajii, punct de masurare de la baza Pasului Tihuta si -5,4 grade Celsius la Rodna.

Temperaturi scazute au fost, de altfel, in tot judetul.

La Mita s-au inregistrat -4 grade Celsius, la Muresenii Bargaului -3,8 grade C, la Bistrita -3, iar la Rebrisoara -2,5 grade Celsius.

In noaptea de miercuri spre joi au cazut precipitatii mixte in Pasul Tihuta sub forma de lapovita si ninsoare, cantitatea totala de precipitatii inregistrata fiind de 1,8 litri pe metru patrat in 24 de ore.

De altfel, zapada cazuta miercuri dimineata in Pasul Tihuta nu s-a topit decat pe portiuni.

DN 17 leaga Transilvania de Moldova prin Pasul Tihuta situat la 1.200 de metri altitudine.

PROGNOZA METEO

Joi

Vremea va fi usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla in general slab. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 4 si 12 grade, iar cele minime se vor situa intre -4 si 4 grade, mai coborate in estul Transilvaniei spre -10 - -8 grade. In zonele joase, mai ales din regiunile extracarpatice, dimineata si noaptea local va fi ceata, care izolat poate persista. Presiunea atmosferica va fi in scadere.

Vineri

Vremea va fi usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 5 si 13 grade, iar cele minime intre -4 si 6 grade, mai coborate in estul Transilvaniei, spre -10 grade. In zonele joase dimineata si noaptea va fi ceata, posibil persistenta pe arii restranse la campie.

Sambata

Vremea va fi usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 5 si 14 grade, iar cele minime intre -4 si 6 grade, mai coborate in estul Transilvaniei, dar si mai ridicate pe litoral. In zonele joase dimineata si noaptea va fi ceata, posibil persistenta pe arii restranse la campie.

MUNTE

Joi

Vremea va fi usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla in general slab. Temperatura aerului, va creste usor fata de ziua precedenta. Pe vai si in depresiuni, dimineata si noaptea local va fi ceata.

Vineri

Vremea va fi usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperatura aerului nu va avea variatii semnificative fatã de ziua precedentã. Pe vai si in depresiuni dimineata si noaptea va fi ceata.

Sambata

Vremea se va mentine usor mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperatura aerului va avea valori comparabile cu cele din ziua precedenta. Pe vai si in depresiuni dimineata si noaptea va fi ceata.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Prima NINSOARE din sezon. Autoritatile au intervenit cu 32 de tone de sare in Pasul Tihuta

Prima ninsoare din acest sezon, in Pasul Tihuta, pe DN 17, in judetul Bistrita-Nasaud, s-a inregistrat miercuri dimineata, pe carosabil depunandu-se un strat de zapada de circa un centimetru grosime, iar drumarii au intervenit cu 32 de tone de sare.

ANM: "De pe 23 noiembrie vine iarna. Nu va fi blanda". Prognoza meteo pentru sezonul rece

Anul acesta va fi o iarna fireasca pentru Romania, incluzand fenomene extreme, cum ar fi ninsori abundente, viscole si ger, temperaturile putand ajunge in zonele joase si in jurul valorii de - 20 de grade noaptea, potrivit ANM.

Temperaturile scad in toata tara in urmatoarele doua saptamani. Prognoza meteo pana in IANUARIE 2013

Administratia Nationala de Meteorologie a realizat o estimare a valorilor termice si a precipitatiilor ce se vor produce in intervalul 5 noiembrie - 19 noiembrie, in fiecare regiune a tarii. VEZI LA FINALUL ARTICOLULUI PROGNOZA PANA IN IANUARIE 2013.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.