Petrecere pe străzile din Sibiu, cu ocazia „Maifest”. Elevii au defilat în costume populare săsești

×
Publicitate

Mai este luna în care sașii obișnuiau să sărbătorească primăvara și bucuria vieții. Iar tradiția este păstrată și astăzi de elevii din Sibiu care, an de an, îmbrăcați în costume populare săsești, iau parte la evenimentul numit Maifest.

Mândri, au mărșăluit prin oraș, iar oamenii s-au înghesuit să îi admire. Mai ales că muzica, dansurile tradiționale și mâncarea au întregit atmosfera de petrecere câmpenească. Startul festivalului s-a dat în curtea liceului german Brukenthal. Apoi petrecerea s-a mutat pe străzile din centrul Sibiului.

Elevii de la şcolile şi grădiniţele cu predare în limba germană s-au pregătit temeinic şi au oferit un adevărat spectacol, spre încântarea turiştilor.

Cuplu: „Deosebit. Copilaşii frumoşi, port popular şi fanfara tradiţională. Este o moştenire care trebuie perpetuată."

Localnic: „Foarte frumosă, ca în fiecare an şi ne emoţionează. Excepţională! Sunt fantastici!"

Localnică: „Este un sentiment de bucurie şi mândrie."

Printre cei gătiţi de sărbătoare s-a numărat şi Claudia, eleva în clasa a 11-a. A participat la parada Maifest alături de colegele ei - toate fiind dornice să ducă tradiţia săsească mai departe.

Claudia, elevă: „Suntem un grup mixt, domnișoara este de etnie română, domnişoară este maghiară şi eu germană. Şi totuşi, ducem mai departe traditile săseşti."

Prietena Claudiei: „Sibiul e un oraş special şi e foarte rumos că păstrează această tradiţie de Maifest.”

În trecut, petrecerea se ţinea la marginea unei păduri.

Helmut Lerner, organizator eveniment: „Este mai mult o păstrare. Este o plăcere a copiilor. Efectiv toată clasele se mobilizează. Toţi încercă să închirieze un costum sau să-l facă. Asta ne bucură că avem cu cine să păstrăm tradiţiile noastre."

Evenimentul a ajuns la ediţia cu numărul 28.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
Rezervația Pietrele Doamnei, forme stâncoase unice și priveliști care taie respirația

Rezervația naturală Pietrele Doamnei este unul dintre cele mai frumoase locuri din județul Suceava și printre cele mai vizitate obiective turistice de aici. 

Paradisul verde de lângă Capitală, cunoscut drept „Delta de lângă București”. Cum ajungi aici

La doar câțiva kilometri de agitația Capitalei se află un colț de natură care pare desprins dintr-o altă lume. Supranumit adesea „Delta de lângă București”, acest loc oferă vizitatorilor o combinație rară de liniște, biodiversitate și peisaje.

”Zbor anulat”. Ce trebuie să știi despre drepturile tale ca pasager și despăgubiri

Un zbor anulat poate transforma rapid o vacanță sau o deplasare importantă într-o experiență extrem de stresantă. 

Recomandări
PSD și AUR au anunțat că au început demersurile pentru a depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Liderii PSD și AUR, Marian Neacșu și Petrișor Peiu, au anunțat luni dimineață că formațiunile politice pe care le reprezintă au început demersurile comune pentru inițierea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

„Pensiile de stat nu vor fi suficiente”, avertizează Comisia Europeană. Românii, îndemnați să investească chiar și 10 euro

Pensiile de stat nu vor fi suficiente pentru a asigura un venit lunar decent viitorilor beneficiari, este avertismentul Comisiei Europene.