20.000 de turisti pe Valea Prahovei. Tot mai multi romani aleg muntele pentru a-si petrece concediul

×
Publicitate

In plin sezon de vacante statiunile de pe Valea Prahovei au devenit un adevarat furnicar. Hotelierii isi freaca mainile de bucurie ca au cu 10% mai multi turisti decat in aceeasi perioada a anului trecut.

Desi nu e weekend, la Sinaia, Busteni si Azuga sunt acum 20.000 de turisti.

Miile de oameni veniti aici spun ca muntele le ofera tot ce si-ar putea dori in concediu: racoare, aer, peisaj, chiar si plaja.

Vremea foarte buna din aceste zile a sporit numarul turistilor de pe Valea Prahovei.

Sinaia numara acum peste 8.000 de turisti, Busteniul 6.000, iar Azuga 2.000. Numarul ar putea fi chiar mai mare pentru ca in aceasta statistica nu au fost luati in seama cei care s-au cazat pe la particulari.

Cat de aglomerat este muntele in acesta perioada se vede cel mai bine la telecabina din Busteni. Zilnic se face o coada uriasa, iar oamenii asteapta rabdatori chiar si patru ore numai sa ajunga in Platoul Bucegilor, devenit acum un autentic loc de promenada.

Pentru unii, telecabina in sine este o atractie. Cu peste 4 kilometri lungime si 1400 de metri diferenta de nivel, aceasta instalatie este cea mai lunga din Romania si a doua din Europa de Est.

Dupa 14 minute de "plutit" deasupra prapastiilor, turistul ajunge la altitudine de 2200 de metri.

Asteptarea le este rasplatita turistilor din plin. Vremea este excelenta in aceste zile la munte. Se poate face chiar plaja, iar raurile si cascadele sunt locuri ideale de scaldat.

Aglomeratia face ca telecabina sa-si prelungeasca programul ore bune. Turistii nu se dau repede dusi de pe munte si se aseaza la coada mult dupa ora de inchidere oficiala.

In weekend numarul turistilor se dubleaza pe Valea Prahovei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
Citește și...
Avertisment pentru turiști: Companiile aeriene recomandă sosirea la aeroport cu 3 ore înainte de zbor. Noile reguli anunțate

Începe sezonul vacanțelor de vară, iar aeroporturile intră în cea mai aglomerată perioadă din an. 

Intrarea în celebra Catedrală din Köln nu va mai fi gratuită. Cât vor plăti turiștii din luna iulie

Catedrala din Köln introduce din iulie o taxă de intrare de 12 euro pentru vizitatorii adulți, în afara orelor dedicate slujbelor, invocând costurile tot mai mari de întreținere.

Delphi, centrul lumii antice și unul dintre cele mai mistice locuri din Grecia. Care este legenda oracolului

Delphi este una dintre cele mai fascinante destinații istorice din Grecia și unul dintre cele mai importante situri arheologice ale țării. 

Recomandări
Trei generali sunt în atenția anchetatorilor în dosarul șefului Armatei. Cum ar fi fost influențate locurile la buget

Armata Română este zguduită de un scandal de corupție, chiar la vârf.

CSM susţine că proiectul noii legi a salarizării a fost iniţiat cu încălcarea „flagrantă” a Constituţiei

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marţi, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost iniţiat cu încălcarea flagrantă a dispoziţiilor constituţionale şi legale.

Filmul crimei din Piatra Neamț, unde un polițist a fost ucis de fiul său. Ce le-ar fi spus martorilor după ce a comis fapta

S-au derulat scene îngrozitoare în centrul orașului Piatra Neamț. Un bărbat de 50 de ani, polițist la Serviciul de Permise și Înmatriculări, a fost înjunghiat și ucis pe stradă chiar de fiul său.