Cercetătorii britanici au dezvăluit care este rata mortalității, din cauza noului coronavirus

62117843
Getty

Un studiu elaborat de universităţi britanice pe baza datelor răspândirii COVID-19 în China estimează că rata mortalităţii pentru această boală este de 0,66%, dacă se ia în calcul faptul că o parte dintre infecţii nu se confirmă.

Rata mortalității ar fi de 1,38% dacă sunt analizate exclusiv cazurile confirmate, transmite EFE.

Studiul, elaborat de cercetători ai Imperial College London, Universitatea Queen Mary şi Universitatea Oxford şi publicat luni în The Lancet Infectious Diseases, a fost realizat pe baza a 70.117 cazuri clinice diagnosticate în China, transmite Agerpres.

Gravitatea bolii sporeşte odată cu vârsta pacienţilor: rata mortalităţii în rândul persoanelor cu vârste între 20 şi 30 de ani este de 0,031%, însă creşte la 7,8% la pacienţii de peste 80 de ani. Aceeaşi tendinţă poate fi observată şi în ceea ce priveşte procentele persoanelor care necesită spitalizare: doar 3,4% dintre persoanele cu vârste cuprinse între 30 şi 40 de ani au nevoie de spitalizare, în timp ce procentul în cazul segmentului de vârstă între 50 şi 59 de ani creşte la 8,2%.

Cercetătorii au avertizat că sistemele de sănătate ar putea fi saturate de pacienţi cu coronavirus dacă nu se iau măsuri pentru a frâna propagarea.

Autorii studiului au estimat că între 50% şi 80% din populaţia globului s-ar putea infecta cu SARS-CoV-2, dar au insistat că "majoritatea oamenilor se vindecă, inclusiv cei care au simptome grave".

Timpul mediu între apariţia primelor simptome şi decesul unui pacient este de 17,8 zile, în timp ce media de vindecare este de 22,6 zile.

"Este posibil să existe cazuri izolate care să se bucure de multă atenţie mediatică, însă analiza noastră arată foarte clar că la persoanele de peste 50 de ani spitalizarea este mult mai probabilă decât în cazul acelora sub această vârstă", a explicat într-un comunicat cercetătoarea Azra Ghani. "Estimările noastre pot fi folosite în orice ţară pentru a lua decizii informate cu privire la cele mai bune politici pentru a stopa COVID-19", se adaugă în documentul citat.

Într-un comentariu publicat împreună cu studiul, cercetătorul Shigui Ruan, de la Universitatea din Miami, susţine la rândul său că "estimările ratelor mortalităţii pot varia uşor între ţări". Acest lucru se întâmplă din cauza abordărilor diferite în ceea ce priveşte impunerea măsurilor de prevenţie şi control, dar sunt influenţate şi de nivelul de pregătire şi de acces la serviciile sanitare.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
Studiu: Cercetătorii au identificat anticorpi umani care pot preveni și trata infecția cu rujeolă

Cercetătorii au identificat pentru prima dată anticorpi umani care pot neutraliza virusul rujeolic, o descoperire care ar putea contribui la dezvoltarea unor noi metode de prevenire şi tratament pentru una dintre cele mai contagioase boli infecţioase.

Curiosity, „prizonier” pe Marte după ce s-a blocat într-un bolovan de 13 kilograme. FOTO

Marte este bombardat cu radiaţii intense, este bântuit de puternice furtuni de nisip, iar temperaturile pot coborî până la -129 grade Celsius, iar roverele NASA sunt construite pentru a rezista acestor condiţii vitrege.

Amintiri din spațiu. Astronauții Charlie Duke și Nicole Stott, în vizită în România, descriu Pământul văzut din Cosmos

O sferă albastră într-un ocean de întuneric. Așa au văzut Pământul din spațiu doi dintre cei mai cunoscuți astronauți ai lumii, aflați zilele acestea în România.

Recomandări
SAFE sub asediu. AUR sesizează și Avocatul Poporului atacă la CCR programul de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României

AUR a sesizat și Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională ordonanța guvernului demis Bolojan care stabilea cadrul legislativ privind derularea programului european SAFE de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României. 

Gabriel Liiceanu: ”Ilie Bolojan a căzut în sus". Cum explică scriitorul criza politică și situația actuală a României

Filozoful Gabriel Liiceanu spune că România suferă din cauza obedienței istorice față de putere și a lipsei de educație civică, dar vede în Ilie Bolojan un motiv de speranță pentru viitor.

Cum le răspunde Nicușor Dan criticilor care spun că e ”trumpist”, după ce a criticat UE de Ziua Europei: ”Ce v-am spus deja!”

Președintele Nicușor Dan susține că nu a criticat Uniunea Europeană în discursul pe care l-a susținut de Ziua Europei, ba, dimpotrivă, i s-a părut că textul său a fost ”un fel de declarație de afecțiune față de Europa”.