Romania, a doua infrangere la CM de handbal masculin, din Suedia

Handbal Romania

Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost invinsa, duminica, la Malmo, de reprezentativa similara a Danemarcei, scor 39-30 (17-16), in cel de-al doilea meci din grupa preliminara C, la Campionatul Mondial din Suedia.

Dupa esecul cu Croatia din debut, tricolorii au fost obligati sa lupte doar la victorie in cea de-a doua confruntare din grupa C, chiar daca adversara Danemarca era castigatoarea CE din 2008. Echipa Romaniei nu a avut de luptat insa doar cu handbalistii danezi, ci si cu "noul" fair-play nordic, adica huiduielile fanilor la fiecare atac tricolor.

Dupa ce a condus cu 2-0 (min. 3), echipa noastra a incasat patru goluri consecutive, 2-4 (min. 6), din care doua pe contraatac, din cauza replierii tardive. Vasile Stinga a cerut rapid time-out, elevii sai reusind egalarea dupa cinci minute, 6-6 si chiar sa preia conducerea, dupa doua reusite ale lui Ghionea (8-7, min. 14). Florea a inchis gura tribunelor, cu doua goluri consecutive, 10-7 (min. 16), antrenorul danez Wilbek cerand disperat time-out, dupa ce Romania marcase patru goluri consecutive, in doar trei minute.

Diferenta a crescut la patru goluri, dupa o reusita a lui Simicu, 12-8, dar danezii au egalat si au preluat conducerea, 12-13, in doar cinci minute. Nordicii nu au mai cedat pana la pauza, iesind la vestiare cu avantaj la limita, 16-17. Romania a reusit sa egaleze la reluare, 18-18 (min. 33), dar nu a putut mentine ritmul de joc, danezii detasandu-se la 19-23 (min. 37). Opt minute mai tarziu, Danemarca avea deja sase goluri avantaj, 22-28, pe fondul unei caderi in faza defensiva a echipei Romaniei.

Antrenorul Stinga a cerut time-out, in speranta remontarii jucatorilor, dar acestia nu au mai gasit forta de a reveni pe tabela (24-31, min. 49), recunoscandu-se invinsi, pentru a doua oara la CM din Suedia, scor 39-30. Daca nu va ingine Algeria in meciul de luni, Romania rateaza orice speranta la calificarea mai departe.

Handbalistele de bronz s-au intors in tara. A fost delir pe aeroport!
Prețul eliberării Alinei Apostol din „gulagul” chinezesc. Fost deținut al regimului de la Beijing: „Cu chinezii trebuie să negociezi direct!”. Răspunsul Ministerului Justiției din România
Starul din Premier League care le-a lăsat însărcinate pe soție și pe amantă în aceeași perioadă a devenit tată pentru a șasea oară
Cristina Neagu, cea mai buna handbalista din lume in 2010!

Federatia Internationala de Handbal a anuntat joi ca cei mai buni handbalisti ai anului 2010 sunt Cristina Neagu si cehul Filip Jicha.

Nationala feminina de handbal a sosit duminica noapte in tara cu bronzul castigat in meciul cu Danemarca in finala mica a Campionatului European.

Norvegia a castigat CE de handbal feminin

Campioana olimpica si europeana en-titre Norvegia si-a pastrat trofeul, castigand duminica, la Herning, finala Campionatului European de handbal feminin, in fata Suediei, scor 25-20 (10-11).

FMI: Riscul de recesiune a economiei mondiale este minim, în ciuda incertitudinilor geopolitice

Unul dintre cei mai importanţi economişti ai Fondului Monetar Internaţional a semnalat un risc redus de recesiune globală, în ciuda zgomotelor continue de incertitudine geopolitică, relatează CNBC.

Pompierii continuă căutările sub dărâmături în urma exploziei din Craiova. Momentul deflagrației violente a fost filmat

O explozie puternică a transformat miercuri noapte într-o ruină o clădire pentru nefamiliști din Craiova. O femeie a murit, iar alte trei persoane au ajuns la spital, după ce o parte din primul etaj s-a prăbușit.

WSJ: Liderii de război ai Israelului nu au încredere unii în alţii. Există păreri radicale și o rivalitate veche

După şase luni de conflict împotriva Hamas, publicul israelian este profund divizat în ceea ce priveşte modul în care se poate câştiga războiul din Fâşia Gaza.