UEFA vrea să mute finala Ligii Campionilor din Rusia. Unde s-ar putea disputa meciul

Gazprom Arena
Getty

UEFA este pregătită să mute finala Ligii Campionilor programată să se dispute pe Gazprom Arena din Sankt-Petersburg, pe data de 28 mai, din cauza conflictului dintre Ucraina şi Rusia.

Meciul s-ar putea disputa în Anglia, pe stadionul Wembley, informează cotidianul L'Equipe, citat de Agerpres.

UEFA urmăreşte cu atenţie situaţia din Ucraina şi este pregătită să elaboreze un plan de urgenţă, dacă este necesar.

În cazul unui conflict militar în Ucraina, UEFA va trebui să găsească o nouă locaţie pentru disputarea finalei Champions League, iar stadionul Wembley din Londra este una din posibilităţile studiate de forul continental, care urmăreşte îndeaproape criza ucraineană în vederea elaborării unui plan de urgenţă dacă va fi necesar.

Ce enormități scriu italienii despre naționala României înainte de EURO 2024

Sportiva Amalia Lică a câştigat, joi, trei medalii de aur în finalele pe obiecte ale junioarelor din cadrul Campionatelor Europene de la Budapesta. Lică a obţinut în urmă cu o zi şi aurul pe echipe.

Atalanta a câștigat Europa League. Leverkusen a pierdut primul meci din acest sezon, chiar în finală

Atalanta a învins miercuri seară la Dublin cu 3-0 pe Bayer Leverkusen şi a câştigat în premieră Liga Europa. Finala a fost arbitrată de Istvan Kovacs. Pentru Leverkusen este prima înfrângere din sezonul 2023/2024. Finala a fost live pe Pro Arena și VOYO.

Budapesta va găzdui finala Ligii Campionilor în 2026. Bucureştiul a fost devansat de Istanbul şi de Frankfurt

Comitetul Executiv al UEFA s-a reunit miercuri la Dublin, înaintea finalei Ligii Europa, şi a stabilit stadioanele care vor găzdui viitoarele finale ale Ligii Campionilor, Women’s Champions League, Liga Europa şi Conference League.

Un român, arestat pentru spionaj în favoarea Rusiei. Ce date cruciale a transmis Moscovei

DIICOT a transmis, vineri, că cercetează un cetățean român care a supravegheat obiective militare româneşti sau aparţinând NATO din Tulcea şi a transmis datele Ambasadei Federaţiei Ruse la Bucureşti.