Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Karolina Pliskova la China Open, calificându-se în sferturi

Ultimul update: Luni 09 Octombrie 2017 13:31
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2017 09:12
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, calificându-se în sferturile de finală ale China Open.

Cîrstea a făcut la Beijing meciul anului. A jucat cu mingi lungi şi pe reverul adversarei şi, cel mai important, nu a renunţat la luptă în momentele în care fostul lider mondial, care a greşit excesiv în partida de joi, a părut că preia iniţiativa întâlnirii, relatează news.ro.

Pliskova a început cu un break, după un ghem lung, apoi Cîrstea a câştigat şase ghemuri la rând, punând setul în dreptul ei pe tabelă, cu 6-1, după 29 de minute.

Jucătoarea cehă şi-a ridicat nivelul evoluţiei în setul al doilea, a condus cu 3-0, după un break în ghemul secund. Cîrstea nu a renunţat şi a s-a apropiat la 2-3, după un break în ghemul al cincilea. Nu l-a consolidat cu serviciul, iar Pliskova s-a distanţat din nou, la 5-2. La acest scor, ea a avut trei mingi de set, 0-40, pe serviciul Soranei. Românca le-a anulat pe toate şi a făcut 3-5. Şi l-a acest scor, pe propriul serviciu, Pliskova a mai avut o minge de set, ratată, apoi Cîrstea s-a impus cu 7-5, după o oră şi 23 de minute de la start.

Victoria Soranei este importantă şi pentru Simona Halep. Pliskova reprezenta o candidată importantă la locul 1 WTA sau la locul 2, deţinut acum de Simona. Plus că era pe partea de tablou a jucătoarei din Constanţa, pe care o putea întâlni în semifinale. Acum, doar Simona Halep şi Elina Svitolina mai pot spera la prima poziţie în ierarhia jucătoarelor profesioniste de tenis după China Open, loc ocupat de spaniola Garbine Muguruza, care a părăsit deja competiţia. Pentru a deveni noul număr 1 mondial, Simona are nevoie să joace finala şi sportiva ucraineană să nu câştige trofeul.

În faza următoare, Cîrstea va evolua ori cu partenera ei de dublu, letona Jelena Ostapenko, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 9, ori cu chinezoaica Shuai Peng, locul 25 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Beijing cu 149.138 de dolari şi 215 puncte WTA.

Sorana Cîrstea Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: News.ro

Simona Halep a învins-o pe Maria Sharapova pentru prima oară. CTP: ”Cel mai important meci din carieră”
VORBESTE LUMEA
Verdict: Dana Budeanu 24 septembrie
Dana Budeanu pune vedetele la pamant! Ce verdict a dat vedetelor

23:04
GOSPODAR FARA PERECHE
EXCLUSIV: Cine sunt fetele care-l vor pe Sergiu?
Ce le face pe Angelica, Samira și Georgiana să fie făcute pentru Sergiu? Iubitoare de muzică, filme, tinere și plăcut impresionate de Sergiu, fetele sunt gata să dea tot ce-i mai bun ca să-i fure inima.

01:30
NINJA WARRIOR
Stăm de vorbă cu noii semifinaliști Ninja Warrior!
Oare care a fost proba cea mai grea, prin ce emoții au trecut și cât de mult își doresc să ajungă următorul Ninja Warrior?

04:24
VOCEA ROMANIEI
Se lasă cu schimb de replici?
Tudor Chirilă o provoacă pe Renate Grad, dar se lasă cu un schimb de replici pe tonuri muzicale.

00:38
Eveniment mare in familia Laviniei Goste
Botez in familia Laviniei Goste. Imagini exclusive de la eveniment

11:28
Tudor Chirilă îl atacă subtil pe Smiley!
Melodia ”Sex bomb” a creat controverse între antrenori. Care a fost motivul șicanărilor?

00:24
Bătălia pentru concurentă a devenit mai piperată...
Odri Barca a făcut-o pe Irina să lupte cu toate armele pentru a o convinge să intre în echipa ei. Cum i-a caracterizat Irina pe colegii ei antrenori?

01:17
Antrenorii încearcă să se facă remarcați prin...mesaje?!
Irina, Andra și Tudor sunt ajutați din exterior, prin intermediul mesajelor, să o cucerească pe Daria. Cine a avut cel mai inspirat mesaj?

02:29
Petrecere cu unicorni pentru fiica Elenei Gheorghe
Amelie, fiica Elenei Gheorghe a fost sarbatorita cu mare fast. I-au rupt turta, video exclusiv

03:21
Profu' de canto i-a furat inima!
I-a fost profesor, apoi i-a devenit sot. Ianna Novac si Octavian Doborta, 15 ani de la casnicie!

10:35
patrick mouratoglou si serena williams
Serena Williams îi cere explicații antrenorului său, după ce acesta a recunoscut că a făcut ”coaching”
Simona Halep ar putea abandona turneul de la Wuhan
Cum a apărut Simona Halep la petrecerea de deschidere a turneului din China. FOTO
Simona Halep, interviu pentru Reuters: ”Visul meu a fost să devin nr.1 mondial și am reușit”
Fotbalist englez, în stare gravă la spital, după un accident în timpul unei partide, la Buzău. VIDEO cu momentul
Cum a apărut Camila Giorgi în timpul unui meci în Tokyo. Fanii, șocați. FOTO
Zlatan Ibrahimovic, MSL, gol,
Golul fenomen reușit de Ibrahimovic. ”Golul 500 din cariera lui Zlatan e absurd”. VIDEO
Cupa Davis. România, învinsă de Polonia cu scorul de 3 - 2
Mondialele de canotaj. Aur pentru România, la proba dublu vâsle feminin categorie uşoară
Naomi Osaka, după o emisiune televizată: ”E timpul ca eu să părăsesc această planetă”
Naomi Osaka a dezvăluit ce i-a șoptit Serena Williams la ureche după finală
O româncă din Italia a câştigat un titlu european la patinaj artistic pe role. VIDEO