Victorie pentru naționala U21 a României în meciul cu Malta. Ce loc ocupă elevii lui Mutu în clasamentul grupei

Malta U21 - România U21, scor 0-2, LIVE AICI
Pro TV

Malta U21 - România U21, LIVE 0-3. Reprezentativa de tineret a României a învins, marţi, cu 3-0, în deplasare, selecționata Maltei, în preliminariile turneului final al Euro 2021, într-un meci transmis LIVE pe Pro X.

Repriza a doua

Minutul 90: FINAL DE MECI. Elevii lui Adrian Mutu obținut o nouă victorie clară în grupa a 8-a de calificare la Campionatul European din 2021.

Minutul 83: România înscrie pentru a treia oară. Haruț a marcat în premieră la națională dintr-un corner.

Minutul 51: Ocazie pentru România. Man trimite puțin pe lângă poarta adversă, din câțiva metri.

Minutul 46: Partida s-a reluat.

Prima repriza

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 41: România își mărește avantajul, scor 2-0. Costache transformă un penalti.

Minutul 36: Ocazie pentru Costache, care trimite în brațele portarului, din 7 metri.

Minutul 31: Olaru preia mingea la 20 de metri de poartă, i-o trimite lui Mihăilă, care șutează încercând să-l păcălească pe portarul advers, fără succes însă.

Minutul 25: După mai multe atacuri în valuri și mai multe ocazii ratate, meciul s-a liniștit.

Minutul 6: România deschide rapid scorul. Dennis Man scapă singur spre poartă, face o cursă de 50 de metri, îl driblează pe Attard și înscrie cu o execuție plasată la colțul lung.

Minutul 1: Start de partidă.

Meciul contând pentru grupa a 8-a de calificare la Campionatul European de fotbal din 2021 se desfășoară pe arena Centenary din Ta' Qali.

Malta U21 - România U21. Selecționerul Adrian Mutu a anunțat schimbări în echipa de start

Selecţionerul reprezentativei de tineret a României, Adrian Mutu, a anunţat că va efectua câteva schimbări în primul unsprezece la meciul cu Malta.

"Vor fi câteva schimbări cu Malta pentru că am avut un meci pe un teren foarte greu acum 4 zile... va fi şi o altă suprafaţă de joc, un sintetic care e foarte solicitant muscular. Aşa că ne trebuie forţe proaspete, jucători noi. Dar asta nu e o problemă pentru că eu am încredere în toţi jucătorii din lot, de aceea i-am şi selecţionat. Aşa că sunt sigur că vor face un meci bun. Pentru noi orice meci e important şi vrem să câştigăm cât mai multe puncte", a declarat Mutu, potrivit frf.ro.

Malta U21 - România U21. Lotul României în meciul cu Malta

Lotul celor 24 de jucători pentru meciul cu Malta este următorul:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Teodor Axinte (Politehnica Iaşi), Horaţiu Moldovan (UTA Arad)

Fundaşi: Denis Haruţ (FC Botoşani), Andrei Raţiu (ADO Den Haag), Alexandru Paşcanu (CFR Cluj), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Radu Drăguşin (Juventus), Radu Boboc (FC Viitorul), Raul Opruţ (Hermannstadt)

Mijlocaşi: Marius Marin (AC Pisa), Carlo Casap (FC Viitorul), Cătălin Itu (CFR Cluj), Olimpiu Moruţan (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Darius Olaru (FCSB), Dennis Man (FCSB), Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova), Alexandru Măţan (FC Viitorul), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Valentin Costache (CFR Cluj)

Atacanţi: George Cîmpanu (FC Botoşani), George Ganea (FC Viitorul)

Arbitrul din Ungaria Gergo Bogar va conduce la centru partida Malta – România. Bogar va fi ajutat de asistenţii Istvan Albert şi Gergo Vigh-tarsonyi.

Arbitru de rezervă va fi Csaba Pinter.

Malta U21 - România U21. Naţionala României va evolua în galben

Naţionala de tineret a României va evolua în galben la meciul cu Malta, s-a stabilit după şedinţa tehnică de marţi dimineaţă, informează frf.ro.

Maltezii vor juca în echipament roşu la meciul de diseară.

Malta U21 - România U21. Teste negative la testele Covid-19

Jucătorii naţionalei de tineret au fost supuşi, în Malta, la a patra serie de teste pentru depistarea noului coronavirus, iar rezultatele au fost negative, informează frf.ro.

"Rezultatele testelor COVID-19 efectuate luni, în Malta, sunt toate negative. Aceasta a fost a patra testare efectuată de delegaţia U21 de la reunirea lotului pentru meciurile din luna septembrie, două teste au fost efectuate în ţară, unul în Finlanda, plus cel din Malta", a anunţat FRF.

Malta U21 - România U21. România, pe locul 2 în grupă

După șase etape, România U21 ocupă locul 2 în grupa a 8-a, cu 13 puncte.

Pe primul loc se află Danemarca, cu 16 puncte din 6 meciuri.

Umrătoarele clasate sunt: 3. Finlanda (7 puncte), 4. Irlanda de Nord (6 puncte), 5. Ucraina (4 puncte, 5 meciuri), 6. Malta 1 punct, 5 meciuri).

Cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune cinci locuri doi se vor alătura gazdelor Ungaria şi Slovenia la Euro-2021. Meciurile din cele patru grupe ale competiţiei se vor desfăşura între 24 şi 31 martie 2021.

Echipele calificate mai departe din grupe, primele două clasate, vor lupta pentru titlul european în fazele eliminatorii programate în aceleaşi două ţări, Ungaria şi Slovenia, în perioada 31 mai – 6 iunie 2021.

Iniţial, sistemul de calificare includea un play-off între 8 formaţii clasate pe locul secund în preliminarii, cu cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cel mai bun loc doi calificate direct la turneul final.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Reprezentativa României a învins, luni seară, la Klagenfurt, cu scorul de 3-2 (1-1), selecţionata Austriei, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Naţiunilor.

Reprezentativa U21 a României a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), selecţionata de tineret a Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European U21 de anul viitor.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.