Irina Begu și Andreea Mitu s-au calificat în finala probei de dublu la BRD Bucharest Open

Irina Begu și Andreea Mitu
Agerpres

Irina Begu și Andreea Mitu au câştigat duelul româncelor din semifinale cu Jaqueline Cristian şi Elena-Gabriela Ruse, scor 6-4, 3-6, 10-6, şi s-a calificat în ultimul act al probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open.

În faţa unei asistenţe destul de reduse, Cristian şi Ruse au reuşit primul break al meciului în ghemul al patrulea, însă nu au reuşit să îşi menţină avantajul pe tabelă. Mult mai experimentate, Begu şi Mitu au revenit imediat, au câştigat de două ori pe serviciul adversarelor şi au încheiat primul set cu un ghem câştigat la 0.

Setul secund a fost dezechilibrat la început, Begu şi Mitu reuşind să se distanţeze la 3-0 după doar 10 minute de joc. La acest scor, Elena Gabriela Ruse a fost deranjată de un spectator din tribune, conflictul verbal cu acesta provocându-i o stare de nervi. Ea a fost calmată de antrenor, iar incidentul a părut că a ajutat-o pentru că împreună cu partenera ei a reuşit să câştige şase ghemuri la rând şi să se impună în setul al doilea cu 6-3.

În super tiebreak, Begu şi Mitu au avut din nou un avantaj pe tabelă, conducând cu 5-1, adversarele s-au apropiat la 4-5, dar în cele din urmă au pus punct meciului impunându-se cu scorul de 10-6.

În finală, Irina Begu şi Andreea Mitu vor întâlni perechea câştigătoare din semifinala Mihaela Buzărnescu/Raluca Olaru (România/N.1) - Danka Kovinic (Muntenegru)/Maryna Zanevska (Belgia).

Mihai Mărgineanu, oripilat de ce a văzut la Vama Veche: „Am o întrebare la care nu trebuie să-mi răspundeți mie: Ba, voi știți ce mai fac copiii voștri?”

Pentru Irina Begu este a doua finală de dublu consecutivă la BRD Bucharest Open, după ce anul trecut, când a făcut pereche cu Raluca Olaru, a reuşit să câştige trofeul.

Prin calificarea în finală Irina Begu şi Andreea Mitu şi-au asigurat suma de 6.400 de dolari şi 180 de puncte WTA, în timp ce perechea Jaqueline Cristian/Elena-Gabriela Ruse va încasa 3.435 de dolari şi 110 puncte WTA.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

NEWS ALERT Farul - Sepsi, întrerupt din cauza scandărilor xenofobe! Cum a reacționat Hagi

Presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, a declarat ca Ilie Nastase, care e suspendat provizoriu de Federatia Internationala de Tenis, poate intra cu bilet la editia BRD Bucharest Open, dar nu are voie in zone oficiale.

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, principala favorita, a castigat turneul BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, cu un categoric 6-0, 6-0 in finala cu letona Anastasija Sevastova, cap de serie numarul sapte.

Polonia anunţă că a fost şi ea vizată de atacuri cibernetice ale Rusiei. Condamnă ferm „activităţile inacceptabile”

Polonia a anunţat că a fost la rândul său vizată de presupuse atacuri cibernetice atribuite unui grup rus numit APT28 - care ar mai fi vizat şi Germania şi Republica Cehă - şi a condamnat aceste atacuri, informează sâmbătă Reuters.

„Misiuni de consiliere” NATO în Orientul Mijlociu. Se așteaptă o decizie a conducerii Alianței

NATO ar putea trimite „misiuni de consiliere” în Orientul Mijlociu, Africa și Sahel, cu obiective de securitate și apărare.

Ce spune Robert de Niro despre Donald Trump: „Este un monstru. Nu cred că americanii înţeleg cât de periculos va fi”

Adversar notoriu al lui Donald Trump de mai mulţi ani, Robert De Niro l-a atacat din nou pe fostul preşedinte american într-un interviu.