David Popovici a câștigat două medalii de aur. Sportivul a doborât recordul competiţiei la Euro Meet Luxemburg

david popovici
Profimedia

David Popovici a câştigat două medalii de aur la cea de-a 24-a ediţie a Euro Meet Luxemburg.

Competiţia internaţională Euro Meet Luxemburg a avut loc în perioada 26-28 ianuarie.

La 200 de metri liber, Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:46.19, performanţă cu care a urcat pe prima treaptă a podiumului.

Pe locul doi s-a clasat sârbul Velimir Stjepanovic (1:47.84), iar pe trei a terminat francezul Hadrien Salvan (1:48.82).

La 100 de metri liber, Popovici a încheiat cu timpul 48.01, nou record al competiţiei.

Pe locul doi s-a clasat portughezul Diogo Matos Ribeiro (48.67), iar pe trei a terminat sârbul Andrej Barna (48.70), conform news.ro.

NEWS ALERT Anunțul momentului la Rapid: ”99 la sută el va fi noul antrenor”

Sportivul român Constantin Popovici a devenit noul campion al circuitului mondial Red Bull Cliff Diving, de sărituri în apă de la mare înălţime, după ce a câştigat ultima etapă a sezonului 2023, desfăşurată sâmbătă şi duminică în Noua Zeelandă.

Multipul campion la înot David Popovici a transmis, duminică, un mesaj de Crăciun pentru români, în care îndeamnă oamenii să se relaxeze şi să ptreacă timp cu familia.

Sute de copii bolnavi de cancer au primit testări genetice gratuite și fundițe de aur de la David Popovici

Peste 250 de copii diagnosticați cu cancer în ultimul an au beneficiat de testări genetice gratuite pentru a putea primi tratament personalizat.

David Popovici a oferit fundițe fabricate dintr-o medalie de aur de la Mondiale copiilor care au supraviețuit cancerului FOTO

Înotătorul David Popovici a oferit, luni, copiilor care au supravieţuit cancerului fundiţe aurii fabricate din una din medaliile sale de aur cucerite la Campionatele Mondiale de anul trecut.

David Popovici, medaliat cu bronz în proba de 100 m liber, la Europenele de la Otopeni

Sportivul român David Popovici a cucerit medalia de bronz în proba de 100 m liber, duminică seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

„Țânțarul” care îl scoate din minți pe Putin. Cum epuizează Ucraina motorina și benzina din Rusia

Ucraina știe exact unde să lovească Rusia pentru a-i crea mari probleme. Kievul folosește o tactică în urma căreia țara lui Vladimir Putin are mult de suferit.

Iohannis se pensionează din funcția de profesor. Postul pe care l-a ținut blocat 27 de ani, scos la concurs

Catedra de profesor de Fizică a preşedintelui Klaus Iohannis de la Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal” a devenit vacantă şi poate fi ocupat de un titular.

Cauza surpării străzii din Slănic. Primele concluzii ale specialiștilor. Locatarii evacuați încă nu se pot întoarce acasă

Autoritățile din Prahova au prezentat, marți seară, concluziile cercetărilor făcute în cazul surpării de teren din orașul Slănic, care a dus la evacuarea a peste 40 de oameni.