Primarii si satenii din unele localitati isi repara singuri drumurile

×
Publicitate

Satui sa mai astepte ajutorul de la bugetul statului, care si asa nu vine, mai multi primari si-au amintit proverbul "nevoia te invata". Unii au investit, impreuna cu satenii, in mici ateliere ca sa nu mai apeleze la firme pentru a-si repara drumurile.

Altii si-au cumparat singuri utilaje de constructii. Comunele lor au acum trotuare nou-noute, iar cei care vor sa-si amenajeze drumurile din fata casei primesc ajutor de la primarie.

Lipsa fondurilor l-a impins pe un primarul din Timis sa gaseasca o solutie pentru refacerea trotuarelor din comuna, fara a cheltui prea multi bani. Din bugetul primariei si cu ajutorul satenilor a cumparat un utilaj de facut pavele si s-a pus pe treaba. Zilnic, angajatii primariei si voluntari din sat lucreaza de zor la fabricarea dalelor:

De cand functioneaza mica fabrica aproape toate strazile din localitate au trotuare noi, iar economiile sunt pe masura: totul costa cu 20-30% mai putin decat le-ar fi luat o firma de constructii.

Si intr-o localitate din Gorj din putinul pe care il mai avea in vistierie si cu ce a mai strans, primarul a investit in cateva utilaje second hand pentru asfaltare. Toata lumea din sat da o mana de ajutor.

Economiile ajung la jumatate fata de cat ar fi venit devizul unei firme specializate.

Satenii si primarul sunt decisi sa faca toate eforturile pentru a nu mai depinde de firmele de constructii atunci cand au nevoie sa-si repare drumurile. Pentru ca, spun ei, de fiecare data au fost jupuiti de bani, iar lucrarile au fost facute de mantuiala.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Metrorex extinde accesul bicicletelor și trotinetelor la metrou, din 15 iulie. Care sunt intervalele orare

Compania Metrorex extinde intervalul în care utilizatorii de biciclete și trotinete au acces cu aceste vehicule în metroul bucureștean. Este un proiect-pilot menit să încurajeze transportul sustenabil.

„9 ore pe zi, este foarte mult!” Cum trece timpul pentru tinerii români în fața ecranelor, în vacanță

Adolescenții români sunt printre cei care petrec cel mai mult timp pe telefon din toată Uniunea Europeană. 

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Recomandări
Mesajul tranșant transmis de Trump Armatei SUA în cazul în care Iranul va încerca să îl asasineze: „Ordinele au fost date”

„Armistițiul a luat sfârșit”, a anunțat președintele Donald Trump, după ce americanii și iranienii au reluat ostilităţile. Forţe armate iraniene au atacat petroliere din Qatar și Arabia Saudită, dar și infrastructură militară americană amplasată în Golf.

Ținte aeriene detectate de radarele MApN. Sistemele de apǎrare antiaerianǎ au fost trecute în stare de alertǎ

Ministerul Apărării anunţă o nouă stare de alertă, după ce sistemele radar au detectat, sâmbătă, ţinte aeriene în proximitatea localitǎţilor Chilia şi Ismail din Ucraina.

Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.