Modificarile din programul Rabla 2014. Planul statului de a bloca vanzarea voucherelor catre intermediari

61478665

 Statul vrea sa blocheze vanzarea voucherelor Rabla catre intermediari si sa starpeasca astfel piata neagra. Asta dupa ce anul trecut o treime din tichetele emise nu au fost folosite la cumpararea unor masini noi.

Motivul, speculantii au tinut la pret si au refuzat sa le vanda celor chiar care aveau nevoie. Ca sa elimine specula, statul a introdus in programul Rabla 2014 voucherele electronice.

In acest an puteti casa la Remat masini mai vechi de 8 ani. Atentie, beneficiati de programul Rabla doar daca automobilul a fost inmatriculat in Romania inainte de 2007. Odata obtinut, voucherul poate fi folosit in maximum 60 de zile.

Asta pentru a-i descuraja pe cei care casau rablele, obtineau tichete, dar le tineau in sertar pana aproape de sfarsitul programului, umfland artificial pretul.

Voucherul, in valoare de 6500 de lei, se vindea pe piata neagra chiar si cu 4000 de lei. Nemultumiti, dealerii au cerut chiar oprirea programului.

Cristian Preoteasa, director vanzari: "Credem ca va fi ultimul an de program Rabla. Asteptarile clientilor sunt de mai multe ori inselate de pretul cu care pleaca voucherul pana la pretul cu care ajunge voucherul in final".

Ca sa-i scoata pe intermediari din joc, Administratia Fondului de Mediu a renuntat la tichetul tiparit.

Proprietarul rablei se adreseaza dealerului inscris in program si primeste acceptul. Isi caseaza apoi masina, iar cu certificatul de casare si radiere revine la dealer. In loc de voucher, ca in alti ani, primeste o reducere de 6500 de lei din pretul masinii noi. El poate doar sa cedeze acest voucher altei persoane, cu care trebuie sa se duca impreuna la dealer pentru a comanda o masina noua. Dispar astfel intermediarii.

Administratia Fondului de Mediu are in acest an bani pentru 20 de mii de rable. In 2013 au fost casate aproape 19 mii, dar s-au folosit intr-un final 13 mii.

Cu alte cuvinte, 6 mii de tichete au ramas in mainile samsarilor. Programul Rabla 2014 este deocamdata in dezbatere publica si ar putea incepe in aprilie.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.