"Marfa alba", un nou drog, ucide bucurestenii. Cate doi pe saptamana!

×
Publicitate

De la inceputul acestui an, in fiecare saptamana, au murit cel putin doi bucuresteni din cauza drogurilor. Situatia este grava, numarul victimelor fiind de trei ori mai mare decat in ultimii ani.

Cauza acestor decese este cel putin la fel de ingrijoratoare: un nou drog aparut pe piata. Substanta, puternica si periculoasa, este in acelasi timp si extrem de greu de depistat.

"S-a incuiat in baie si am auzit zgomot ca a cazut din picioare, a trebuit sa chem un vecin sa-l scoatem din baie, sa desfaca geamul, sa descuiem. Am chemat imediat salvarea, au incercat vreo doua ore sa-l resusciteze, el deja avea probleme la inima, la plamani si asta deja i-a fost fatal..." Acestea sunt vorbele unei mame care recunoaste ca si-a scapat baiatul din mana, pentru ca in final sa il si piarda.

Fiul ei avea 23 de ani cand s-a stins si era dependent de droguri de la o varsta si mai frageda, de la 15 ani. De copil a cazut in capcana traficantilor din Ferentari.

"I-a intalnit pe unii, i-au spus ca il fac sa se simta bine, i-au injectat heroina si a ajuns dependent... am aflat dupa nu stiu cati ani, ca au inceput sa-mi dispara din casa lucruri, bani, se imprumuta, au venit camatari, ne amenintau. O data chiar l-au si batut si ne-a fost mila de el”, a povestit mama victimei.

Saptamana trecuta si-a facut ultima doza. Cel mai probabil, a incercat "marfa alba", o substanta abia intrata pe strazi. Cunoscatorii stiu foarte bine cat este de periculoasa.

Unul dintre consumatorii de droguri a povestit pentru Pro TV cat de periculoasa este noua substanta: "La tarie este ok, nu provoaca dependenta atat de mare, dar in schimb face rau corpului. Daca nu ai un corp destul de rezistent si ai probleme cu inima sau cu ficatul... ti le doboara."

Nu doboara, ci te ucide de-a dreptul. Doisprezece tineri au murit de supradoza in doar 40 de zile. Doctorul Dan Dermengiu, de la Institutul National Medico-Legal, s-a aratat uimit de efectele drogului ucigas: "Arata o explozie practic… daca n-o fi o coincidenta nemaivazuta ca in mai putin de o luna de zile sa ai victime cat in 3-4 luni in anii trecuti.”

Specialistii vorbesc si despre amestecuri fatale intre stupefiante si zeci de medicamente. Cei care au ajuns pe mesele de autopsie erau pur si simplu niste farmacii ambulante. Doctorul Gabriel Gorun, de la INML: "Este foarte probabil ca la noi, in momentul de fata, sa fie o combinatie a celor doua - un trend de consum care implica asocierea mai multor tipuri de substante psiho-active, respectiv aparitia unor doze de strada de calitate foarte foarte proasta, care pe langa substante psiho-active implica si substante care sunt vatamatoare ele insele".

Grav este ca anumite substante nu pot fi identificate in organism, asa ca medicii legisti nu au mereu raspunsuri. Este si cazul drogului lichid.

Consumatorii spun ca substanta poate fi adusa si intr-un bidon de apa, ca sa treaca granita fara probleme. “Da, normal, poate fi adus in orice, modalitatea de aducere e foarte simpla, pretul e la fel, 400-500.000 doza. Nu reusesc sa identifice substanta si este mult mai usor de adus pentru ca nu este pe masa lor chimica, nu stiu formula."

Si daca nu-i stiu formula nu-i pot afla nici antidotul, iar asta inseamna ca "moartea alba" este de fapt… moarte curata.
 

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Un alt tronson de autostradă este aproape gata. Pistol: „Se aşterne stratul asfaltic de uzură pe ultimii metri”

Lucrările pe secțiunea 4 Tigveni – Curtea de Argeș a autostrăzii Sibiu – Pitești (A1) au ajuns la aproape 95%, iar circulația ar putea fi deschisă în 2026, înainte de termenul contractual, a anunțat șeful CNAIR, Cristian Pistol.

Municipiul din România unde lumina și aerul condiționat se dau cu program în primărie. Edil: ”La mine în birou e întuneric!”

Primăria din Giurgiu a raționalizat lumina și aerul condiționat din instituție pe timpul crizei energetice, în timp ce programul fântânilor din oraș a fost, de asemenea, redus, potrivit viceprimarului din municipiul capitală de județ. 

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Recomandări
Pentagonul laudă România pentru „abordarea proactivă” în NATO. „Aliații să transforme cheltuielile în capacități de luptă”

Secretarul adjunct al apărării din SUA, Elbridge Colby, a apreciat abordarea proactivă a României în ceea ce privește împărțirea responsabilităților în cadrul NATO.

Un grup de drone detectat de MApN în apropierea graniței României. A fost emis RO-Alert în Tulcea

Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale a detectat astăzi, 4 august, la ora 15:13, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.

Președintele Nicușor Dan a promulgat două legi ”importante pentru stabilitatea economică și protejarea veniturilor românilor”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, marți, că a semnat decretele de promulgare pentru două acte normative pe care le consideră esențiale pentru stabilitatea economică a țării și pentru protejarea veniturilor românilor.