Marea, luata cu asalt de turisti in acest weekend!

×
Publicitate

Soarele i-a rasfatat pe fericitii care au ajuns pe litoral in acest sfarsit de saptamana. Le-a trimis mii de raze, probabil sa le incalzeasca apa si sa le schimbe culoarea pielii, pentru ca de luni incolo, toata lumea sa-i invidieze pentru bronz.


Cu 30 de grade in aer si un cer limpede, plajele nu s-au golit nici la caderea serii.

50.000 de turisti au fost inregistrati in acest weekend numai la hoteluri. Daca ii adaugam si pe cei care s-au cazat la vile sau apartamente, numarul lor se dubleaza. Cei care au afaceri pe plaja sunt multumiti la sfarsitul zilei, pentru ca nu au stat nicio clipa, iar incasarile au curs.

Oamenii s-au inghesuit pentru un loc aproape de apa, mai ales in statiunile Mamaia, Eforie, Costinesti si Neptun. Au fost si turisti care au fugit de aglomeratia de pe plaja. Departe de multime, s-au relaxat la piscine ori la terase. Aici au putut sa faca baie in voie ori sa asculte muzica.

Fetele care nu au probleme cu silueta ori au vreun tatuaj ce merita admirat, au renuntat si la jumatate din costumul de baie.

Un incident mai putin obisnuit a adunat insa o multime de curiosi pe plaja dintre Eforie Nord si Eforie Sud. Un pui de delfin a esuat la tarm si a ajuns la numai cativa metri de oamenii aflati in apa. S-au grabit sa il atinga, sa inoate pe langa el si sa se joace, fara sa se gandeasca la faptul ca ar putea fi bolnav ori ranit. Un turist a apelat serviciul de urgenta 112 si la fata locului au ajuns mai intai politistii, care au eliberat zona. In cateva minute au sosit si trei biologi de la Delfinariul Constanta si asociatia Mare Nostrum.

Articol recomandat de sport.ro
Donald Trump, ținta unui nou asasinat!? FBI a intervenit direct la terenul de golf
Donald Trump, ținta unui nou asasinat!? FBI a intervenit direct la terenul de golf
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
Probleme de ultim moment la operațiunea de pe Dunăre. Lipsa documentelor pentru barje a dus la amânare

Vara lui 2026 se dovedește a fi una a încercărilor. Prognozele privind nivelul Dunării sunt din ce în ce mai pesimiste și pun presiune asupra intervențiilor planificate. 

Încă un val de aer fierbinte lovește România. Au fost 55 de grade la nivelul asfaltului în Timișoara. „Deci e teroare”

A fost a patra zi de foc și cod roșu în vestul țării, mai ales că s-au înregistrat și 40 de grade la umbră. Cei care au simțit că nu mai pot merge prin arșiță s-au oprit la punctele de hidratare ca să-și tragă sufletul.

Cât timp câștigă un șofer care circulă cu viteză peste limită față de unul care merge regulamentar. Concluziile unui studiu

Să apeși mai tare pe accelerație nu înseamnă neapărat că ajungi mai repede la destinație. Un studiu recent, bazat pe monitorizarea a mii de deplasări arată că timpul câștigat este, în medie, de doar un minut la o călătorie de aproape 50 de kilometri.