Examenele auto vor fi filmate in Bucuresti!

×
Publicitate

Ochi ce nu dorm niciodata vor filma examenele auto si ii vor ajuta, astfel, pe candidati. In urmatoarele saptamani, elevii care vor da testul ca sa obtina un permis vor fi inregistrati, in Bucuresti.

O camera de luat vederi instalata in partea din fata a masinii va surprinde miscarile candidatului la volan si modul in care el reactioneaza.

Imaginile vor putea fi folosite ca proba, daca elevul face o contestatie. In prezent, cei care au fost respinsi nu pot dovedi ca au procedat corect, pentru ca examinarea nu este inregistrata.

Unele scoli de soferi au declarat ca sunt gata sa monteze astfel de echipamente pe masinile lor, in cadrul unui program-pilot. Politistii vor experimenta cateva luni monitorizarea video a examenului auto.

Daca acest sistem se dovedeste folositor, ei vor propune modificarea legii. Adica, vor cere ca dotarea cu camere video a masinilor-scoala sa fie obligatorie.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
„Traiul în doi este mai ieftin”. De ce tinerii preferă să stea în chirie până își găsesc „jumătatea”

Tinerii amână căsătoria și momentul cumpărării unei locuințe. Preferă să stea cu părinții sau în chirie până la 30 de ani și după acest prag să devină proprietari. 

Aproximativ 20.000 de angajați din educație au protestat în București. Ei susțin că multe salarii din sistem au scăzut

Angajații din educație au protestat patru ore în capitală, nemulțumiți de proiectul legii salarizării unice. Au fost aproximativ 20.000 de oameni, potrivit sindicaliștilor.

Pod din lemn, din Sibiu, salvat de voluntari. Este vechi de aproape 200 de ani și mai sunt doar câteva în țară

Un pod de lemn acoperit cu șiță, vechi de aproape două secole, este salvat de meșteri și arhitecți voluntari, ajutați de comunitatea din localitatea Gura Râului, județul Sibiu. 

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.