Cum au ajuns batranii din Romania sa se lupte pentru o slujba, ca sa se poata intretine

61486206

Ingenunchiati de greutati si umiliti de pensiile mici pe care le primesc dupa o viata de munca, multi oameni in varsta isi cauta cu disperare un loc de munca pentru un banut in plus.

Asa se face ca la un targ de joburi din judetul Mures, printre tinerii aflati la inceput de drum puteai zari si multi pensionari. Oamenii spun ca sunt dispusi sa lucreze in orice domeniu, numai sa fie acceptati de angajatori.

Un pensionar de 64 de ani trebuie sa traiasca, la limita, cu numai 500 de lei pe luna. Dupa o viata in care a fost muncitor in fabrica, a ajuns acum sa-si numere fiecare banut, si tot nu se ajunge cu ei, pana la urmatoarea pensie. Ar vrea sa lucreze ca paznic sau chiar sa mature si sa spele pe jos.

"As vrea si eu undeva sa mai muncesc ca nu imi ajunge pensia. Nu ma descurc, stau in chirie, nu ma descurc", a declarat  Vasile Sopterean.

800 de locuri de munca, din cele mai diverse domenii, sunt oferite la targul de joburi din Targu Mures. Daca varstnicii sunt dispusi sa munceasca orice, tinerii au fost interesati, de data aceasta, de munci sezoniere.

Targul de joburi s-a desfasurat simultan in mai multe orase din judetul Mures. Vineri, doar s-au preluat CV-urile, iar cei care trec de preselectie, vor primi un telefon luni pentru a fi chemati la interviu.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Noul COD ETIC din invatamant. Profesorii trebuie sa evite denigrarea colegilor, iar plagiatul este interzis

 Relatiile dintre cadrele didactice se vor baza pe respect, solidaritate si corectitudine, profesorii trebuie sa evite denigrarea colegilor, iar plagiatul e interzis, potrivit proiectului Codului de etica pentru invatamantul preuniversitar.

Cel mai asteptat concert al primaverii: Delilah, pentru prima data in Romania. Unde iesim in weekend

 Un film cu Bill Murray, Ralph Fiennes si Tilda Swinton, un party electro cu Krafty Kuts si Gaming Marathon. DeBarbati iti face programul de weekend.

Orasul considerat "capitala" poluarii in Romania. Valorile ingrijoratoare rezultate dupa masuratorile activistilor Greenpeace

Situatie ingrijoratoare la Rovinari, din cauza celui mai mare complex energetic din tara. Principalul indicator al calitatii aerului - nivelul de pulberi - depaseste cu mult valoarea admisa.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.