20 de medicamente retrase de pe piata. Afla de ce

×
Publicitate

Masuri de precautie in farmacii. Agentia Nationala a Medicamentului a retras mai multe loturi din 20 de doctorii, printre care si un sirop Nurofen pentru copii. Motivele sunt diverse: de la simple erori de etichetare pana la defecte de fabricatie.

Toate loturile retrase nu au pus in pericol sanatatea pacientilor.

In cazul siropulului Nurofen pentru copii cu aroma de capsuni, retragerea a fost initiata chiar de firma producatoare ca masura de precautie. Producatorul precizeaza ca niciun alt produs din gama Nurofen nu este afectat si ca si cele retrase au fost cercetate si a rezultat ca sunt inofensive pentru sanatate.

Concret, retagerea s-a facut dupa ce producatorul a observat ca in siropul cu aroma de capsuni au aparut niste aglomerari, explicate de Agentia Nationala a Medicamentului ca fiind bule de aer.

Alte doua produse au fost scoase din farmacii in urma unor alerte venite din Irlanda si Germania pentru ca nu respectau norme de calitate.

In restul cazurilor retragerea s-a impus din cauza unor greseli de etichetare.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Mesajul primăriei Ghimbav, după încheierea festivalului Rockstadt 2026: ”Zona a rămas mai curată decât după alte manifestări”

Primarul orașului Ghimbav, Ionel Fliundra, și-a cerut scuze locuitorilor, sâmbătă, după încheierea festivalului Rockstadt Extrem Fest, care a avut loc în perioada 27 iulie - 01 august 2026.

Electrica, apel public la reducerea consumului de energie. ”O familie poate stinge un bec. O fabrică poate muta un munte”

Șeful companiei publice Electrica face un apel public fără precedent pentru reducerea consumului de energie în această perioadă. CEO-ul societății la care statul este acționar majoritar cere industriei să-și modifice programul de producție.

Premiul la Loto 5/40 merge din nou la Galați, locul din România cu cei mai mulți câștigători la loto. Ce averi s-au dat aici

Marele premiu la ultima tragere Loto 5/40, de un milion de lei, a fost câștigat pe un bilet jucat în Galați. Se continuă astfel o istorie incredibilă a câștigurilor loto din acest județ, cu o valoare totală de 50 de milioane de euro în ultimii ani.

Recomandări
Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice. 

Debitul Dunării a ajuns aproape de minimul istoric din 1985. Cât timp mai poate funcționa centrala de la Cernavodă la limită

Debitul Dunării la intrarea în ţară va scădea în următoarele zile până la 1.400 mc/s, un nivel apropiat de minimul istoric înregistrat în 1985, potrivit INHGA.

Aproape toți migranții care au năvălit în Ceuta s-au întors în Maroc. Criză majoră pentru premierul spaniol

În Ceuta, viața începe să revină la normal după criza provocată de intrarea masivă a migranților pe teritoriul Spaniei.