145 de monede dacice, de o valoare inestimabila, recuperate din masina unui roman in Marea Britanie

×
Publicitate

145 de monede dacice, din aur, s-au intors acasa dupa ce au fost gasite in masina unui conational din Marea Britanie. Comoara scoasa ilegal din tara urma sa fie vanduta cu 70.000 de lire sterline unei case de licitatii din Germania.

Emisiunile, datate din secolul I inainte de Hristos, fac parte din Patrimoniul National si sunt de o valoare istorica inestimabila.

Monedele au fost descoperite in zona Sarmisegetusei de braconierii arheologici, care au incercat sa le vanda apoi in Germania. Se numesc "kosoni", datorita conducatorului dac de la acea vreme.

Aceste monede extrem de valoroase nu ajungeau insa la oamenii de rand. Documentele vremii atesta ca moneda de schimb era denarul roman. Si acesta atat de valoros incat tentatia de a-l multiplica era foarte mare.

Cei 145 de kosoni au fost adusi in Romania ca proba in proces impotriva hotilor, iar instanta va stabili daca monedele vor ramane statului roman. Emisiunile dacice vor ramane la Muzeul de Istorie, alaturi de alte podoabe dacice.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Psihologii romani: Orele de educatie sexuala ar trebui sa inceapa de la gradinita

Orele de educatie sexuala ar trebui sa inceapa de la gradinita, spun psihologii, care vorbesc ingrijorati despre o maturizare tot mai timpurie a copiilor.

Motivul pentru care peste 2 milioane de pensionari romani s-au trezit cu mai putini bani in conturi

2.100.000 de pensionari s-au trezit cu bani mai putini in cont, dupa ce un an de zile statul le-a inapoiat in transe lunare sumele pe care le oprise ilegal.

Coalitia Profesionistilor din Sanatate: Am strans 70.000 de semnaturi pentru greva generala

Coalitia Profesionistilor din Sanatate anunta ca au fost stranse deja 70.000 de semnaturi pentru a declansa greva generala ce are ca scop, printre altele, obtinerea a 6 la suta din PIB pentru sanatate.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.