Liderul sindical care a făcut stop cardio-respirator la Ministerul Sănătății, în stare gravă

61940184
Pro TV

Liderul sindical care a suferit un stop cardio-respirator în timpul unei întâlniri a sindicatelor cu ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, este internat la Secţia de Terapie Intensivă, fiind în stare gravă, potrivit reprezentanţilor Spitalului Universitar d

Conform reprezentanţilor unităţii medicale, bărbatul este în stare gravă şi este supus mai multor investigaţii.

Ministerul Sănătăţii a anunţat că în timpul întâlnirii informale de luni dintre ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, şi reprezentanţii sindicatelor din domeniu unui reprezentant al Confederaţiei Sindicale Meridian, cunoscut cu afecţiuni cardiace, i s-a făcut rău şi a intrat în stop cardio-respirator, el fiind resuscitat şi transportat la spital.

Conform sursei citate, secretarul de stat Cristian Grasu, subsecretarul de stat Tiberiu Brădăţan şi preşedintele Federaţiei Ambulanţa Gheorghe Chiş, care participau la întâlnire, au începând manevrele de resuscitare, continuându-le până la sosirea echipajelor specializate.

La faţa locului au ajuns două echipaje medicale din cadrul Serviciului de Ambulanţă Bucuresti-Ilfov care au continuat resuscitarea până la stabilizarea pacientului. După resuscitare, pacientul a fost transportat la Spitalul Universitar de Urgenţă.

Bărbatul căruia i s-a făcut rău este Valentin Crăciun, sindicalist la Confederaţia Meridian din Constanţa.

Sindicatele din Sănătate au mers luni la Ministerul Sănătăţii, pentru a discuta cu ministrul Sorina Pintea despre acordarea sporurilor în contextul schimbărilor legislative.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Ministerul Sănătății transmite măsurile de prevenire a gripei

Pentru prevenirea îmbolnăvirilor de gripă, Ministerul Sănătății a solicitat direcțiilor de sănătate publică să se asigure că unitățile sanitare din subordine instituie toate măsurile necesare pentru protecția personalului și a pacienților.

Copii cu probleme cardiace grave, operați gratuit la Monaco datorită unui medic român

Copiii cu probleme cardiace grave, pentru care nu se găsesc soluţii în ţară, pot fi operaţi gratuit la Monaco.

O femeie în vârstă de 63 de ani a murit la Spitalul de Urgenţă din Arad din cauza gripei

Femeia era internată de o săptămână la terapie intensivă, însă se pare că s-a dus la spital când respiră deja foarte greu, iar până atunci a luat tratament acasă.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.