Spitalul Judeţean Suceava, închis pentru 48 de ore în vederea dezinfecţiei

62116937

Spitalul Judeţean Suceava va fi închis miercuri, pentru 48 de ore, în vederea realizării procedurilor de dezinfecţie.

Decizia a fost luată de echipa Ministerului Sănătăţii, condusă de secretarul de stat Nelu Tătaru, care, în cursul zilei de marţi, a făcut o primă evaluare a activităţii Spitalului Clinic Judeţean Suceava în contextul răspândirii noului coronavirus.

Citește aici toate informațiile legate de epidemia de Covid-19 în România

Potrivit unui comunicat de presă al MS, după prima zi de verificare echipa Ministerului Sănătăţii a decis închiderea Spitalului Clinic Judeţean începând de miercuri, pentru 48 de ore, în vederea realizării procedurilor de dezinfecţie.

Tot miercuri va începe transferarea celor 124 de pacienţi care se mai află internaţi în spital în alte unităţi sanitare, după cum urmează:

* pacienţii confirmaţi pozitiv la COVID-19 vor fi repartizaţi la Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean Suceava care se află într-o clădire pavilionară separată; această clinică are 248 de paturi, din care în prezent sunt ocupate 108

* pacienţii confirmaţi negativ la COVID-19 care nu reprezintă urgenţe îşi vor continua tratamentul izolaţi la domiciliu sub supravegherea medicului de familie

* pacienţii care sunt confirmaţi negativ şi reprezintă urgenţe medicale ce necesită tratament într-o unitate sanitară vor fi transferaţi în spitale din judeţul Iaşi, în funcţie de patologie

"În 48 de ore se estimează deschiderea Unităţii de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Judeţean Suceava, care este supusă procesului de dezinfecţie. UPU va începe să funcţioneze din nou cu personal medical transferat din clinicile medicale din Iaşi, clinicile private din Suceava, precum şi personal din cadrul Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Suceava", precizează sursa citată.

De asemenea, "toţi pacienţii care vor fi investigaţi şi diagnosticaţi în UPU a SCUJ Suceava vor fi dirijaţi pentru continuarea tratamentului în unităţile medicale din Fălticeni şi Rădăuţi; cei cu patologie severă vor fi direcţionaţi către unităţile medicale din Iaşi".

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
Citește și...
O tânără de 18 ani, salvată de la moarte cu ajutorul ECMO. Fata era în insuficiență respiratorie severă

Misiune dramatică și, totodată, premieră medicală. Ca să salveze de la moarte o fată de 18 ani din Craiova, medicii de la Spitalul Floreasca au venit la ea cât mai repede, cu un elicopter Black Hawk.

Un test genetic ar putea evita chimioterapia pentru unele paciente cu cancer de sân. Studiul arată rezultate promițătoare

Cancerul de sân este cea mai frecventă formă de cancer diagnosticată la femei. Alegerea tratamentului depinde de caracteristicile tumorii şi de riscul ca boala să reapară după tratamentul iniţial. 

Persoanele vârstnice și-ar putea recăpăta masa și forța musculară. Cercetătorii testează un compus pentru regenerare

Pierderea treptată a masei şi forţei musculare este una dintre cele mai frecvente consecinţe ale îmbătrânirii. Acest proces poate reduce mobilitatea şi autonomia persoanelor vârstnice şi favorizează apariţia fragilităţii fizice. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul celei de-a treia drone doborâte în spațiul aerian al României. Cum a fost interceptată în doar cinci minute

O nouă dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României a fost doborâtă duminică dimineață de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

România a transmis un avertisment oficial Rusiei după incidentele cu drone. Ce presupune protestul diplomatic

După ce a treia dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al țării noastre, România reacționează diplomatic pe toate canalele. Autoritățile de la București au transmis că astfel de incidente sunt "inadmisibile" și "intolerabile". 

Pompierii români, în prima linie a luptei cu incendiile din Franța. Gestul făcut de Emmanuel Macron la adresa lor

Situația se agravează de la o oră la alta și în Franța, unde incendiile de vegetație fac ravagii de aproape o săptămână. Aproape 250.000 de oameni au fost evacuați din sud-vestul țării, în timp ce flăcările amenință în continuare zona orașului Bordeaux.