Peste 100 de noi cazuri de rujeolă au fost înregistrate în ultima săptămână

61958224
Pro TV

Peste o sută de noi cazuri de rujeolă au fost confirmate, în săptămâna 9 - 13 iulie, în 12 judeţe şi în municipiul Bucureşti, potrivit datelor elaborate de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile.

În ultima săptămână, relevă sursa citată, au fost raportate 105 cazuri nou confirmate, 28 în Bucureşti, 20 la Iaşi, 18 la Buzău, 14 - Neamţ, 5 - Călăraşi, 4 - Tulcea, 4 - Vaslui, 3 - Argeş, 3 - Galaţi, 2 - Giurgiu, 2 - Teleorman, 1 - Constanţa, 1 - Prahova.

Astfel, numărul total de cazuri confirmate cu rujeolă în România, raportate până la data de 13 iulie este 14.701, din care 59 de decese, scrie Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
În pericol din cauza unei unghii încarnate. De ce nu a putut fi operat decât de un medic străin

O unghie încarnată sau o umflătură la marginea ei sunt probleme care, deşi par banale, pot ajunge să vă pună viaţa în pericol.

Criză de sânge în Oradea. Angajații Centrului de Transfuzie au lansat un apel

Centrul de transfuzie sanguină Oradea se confruntă, din nou, cu o criză de donatori.

A murit lângă spital după ce i s-a făcut o injecție și a fost lăsat să plece acasă

Este anchetă la spitalul din Rovinari după ce un pacient de 57 de ani, ce acuza stări de rău, a murit joi noapte la doi paşi de unitatea medicală.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.