Stelian Tanase a fost numit de Parlament presedinte director general interimar al TVR

×
Publicitate

Stelian Tanase a fost numit de plenul reunit al Parlamentului in functia de presedinte director general interimar al TVR.

Numirea lui Stelian Tanase la conducerea interimara a TVR a fost aprobata cu 405 voturi "pentru" si doua voturi "impotriva".

Votul a fost secret, pe buletine. Parlamentarii PDL s-au retras din sala inaintea votului.

Dupa vot, Stelian Tanase a refuzat sa dea declaratii presei.

Interimatul lui Stelian Tanase la sefia SRTv, potrivit hotararii Parlamentului, adoptata cu unanimitate de voturi, va dura pana la numirea de catre plenul celor doua Camere a noului Consiliu de Administratie si a presedintelui consiliului de administratie al SRTv.

In documentul citat se mai arata directorul general interimar va exercita atributiile prevazute in articolele 28, 29 si 30 din Legea 41-1994 privind organizarea si functionarea SRTv.

Stelian Tanase - scriitor, politolog, scenarist, regizor si realizator TV - a fost singurul candidat audiat pentru functia de director general interimar al SRTv. El a fost propus pentru aceasta functie de PNL.

Fostul Consiliu de Administratie al TVR, care era condus de presedintele-director general al televiziunii publice Claudiu Saftoiu, a fost demis pe 10 decembrie de Parlament, odata cu respingerea raportului de activitate al SRTv pe anul 2012.

Pe de alta parte, numirea directorului general interimar al SRTv reprezinta un prim pas in directia numirii unui nou Consiliu de Administratie al TVR, care trebuie facuta tot de Parlament.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Guvernul a alocat inca 90 milioane lei pentru primari

Bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice a fost din nou suplimentat de Guvern, cu inca 50 milioane lei, din Fondul de rezerva bugetara.

Antonescu: Vom avea 145 de parlamentari PNL, din totalul de 150, prezenti la votul pentru sefia TVR

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ca la sedinta Parlamentului de vineri pentru validarea sefului interimar al TVR vor fi prezenti 145 de parlamentari PNL din totalul de 150 de alesi liberali.

Antonescu: I-am explicat lui Ponta ce este o coalitie, dupa ce a zis ca el decide si restul executa

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi, ca la intalnirea de miercuri cu premierul Victor Ponta liderii PNL i-au explicat acestuia ce inseamna un Guvern de coalitie, dupa ce liderul PSD a sustinut ca el decide, iar ministrii executa.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.