Rafila: Nu se renunţă la mască în spaţiile închise, transportul în comun, pieţele închise

×
Publicitate

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat miercuri - după decizia Curții Constituționale privind utilizarea măștii - că nu se renunţă la utilizarea măştilor în spaţiile închise, în mijloacele de transport în comun şi în pieţele închise.

El a explicat într-o conferinţă de presă, la Palatul Victoria, că aceste situaţii sunt reglementate de Legea 55/2020, urmând ca în privinţa portului măştii în spaţiile deschise să fie luate măsuri în acord cu recenta decizie a Curţii Constituţionale, după publicarea acesteia în Monitorul Oficial.

"Această ordonanţă care a fost declarată neconstituţională a fost adoptată în anul 2020, făcea referire la utilizarea măştii în spaţiile deschise. În mod evident, după publicarea ei, trebuie să facem în aşa fel încât să respectăm decizia Curţii Constituţionale. Acum, celelalte moduri de utilizare a măştii în spaţii închise, în mijloacele de transport în comun, în pieţele închise sunt reglementate de Legea 55. Deci, este clar că nu se renunţă la mască în spaţiile închise. Legislaţia care a făcut referire la această ordonanţă elaborată de către Ministerul Sănătăţii trebuie actualizată. Urmărim cu mare atenţie evoluţia situaţiei epidemiologice şi vom lua acele măsuri care sunt corecte pentru protejarea sănătăţii populaţiei", a spus Alexandru Rafila, potrivit Agerpres.

Precizările ministrului Sănătăţii vin după ce, marţi, Curtea Constituţională a constatat că este neconstituţională Ordonanţă de urgenţă a Guvernului 192/2020 prin care se instituia, printre altele, obligativitatea purtării măştii de protecţie în spaţii publice.

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Prin desemnarea lui Veștea, Nicușor Dan mută conflictul în PNL. Politolog: UDMR a forțat schimbarea strategiei președintelui

Numirea lui Adrian Veștea a fost pregătită de semnalele transmise anterior de Nicușor Dan. Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că președintele a indicat încă de joi direcția pe care urma să o adopte, când a cerut partidelor să fie responsabile.

Liderul senatorilor AUR, reacție la desemnarea lui Adrian Veștea: Nicușor Dan se întoarce la apucăturile lui Carol al II-lea

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, îi reproşează preşedintelui Nicuşor Dan că a propus pentru funcţia de prim-ministru un "liberal formal", aşa cum a procedat fostul rege Carol al II-lea.

Un europarlamentar PNL cere excluderea lui Adrian Veştea din partid după ce a fost numit premier

Europarlamentarul PNL Gheorghe Falcă îl numeşte, duminică, pe premierul desemnat, Adrian Veştea „lebăda neagră de la Braşov”, el arătând că cine acceptă să fie folosit împotriva propriului partid intră într-o zonă politică foarte gravă.

Recomandări
Mesajul premierului desemnat, Adrian Veștea, către PNL-ul revoltat: „Ceea ce se întâmplă astăzi nu este o amenințare”

La câteva ore după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat oficial pentru funcția de prim-ministru, Adrian Veștea a încercat să calmeze acutizarea crizei politice. 

Cine este Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan. Provocările cărora le va face față

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat duminică dimineață pe Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru al României, punând capăt săptămânilor de negocieri și speculații politice.

Ilie Bolojan califică desemnarea premierului Adrian Veștea drept „un act ostil”: „O evidentă încercare de rupere a PNL”

Ilie Bolojan a reacționat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, afirmând că decizia a fost luată fără consultarea conducerii PNL.