Premierul Viorica Dăncilă, la Summit-ul "16+1" de la Sofia. Principalul moment al întâlnirii

61961399

Viorica Dăncilă va conduce delegaţia României care va participa, sâmbătă, la cea de-a şaptea ediţie a Summit-ului şefilor de guvern ai statelor ce sunt parte la formatul de cooperare R.P. Chineză - Europa Centrală şi de Est ("16+1"), de la Sofia.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, remis AGERPRES, obiectivul major al Summit-ului este de a promova cooperarea deschisă şi pragmatică între statele participante în domenii de interes comun, precum energie, comerţ, infrastructură, agricultură, mediu şi contacte interumane, în scopul sprijinirii proceselor de dezvoltare ale acestora. Totodată, va fi evaluat stadiul proiectelor aflate în implementare şi vor fi lansate noi iniţiative de colaborare în format "16+1".

Principalul moment al Summit-ului va fi sesiunea plenară de dialog la nivelul şefilor de guvern din ţările participante. În marja evenimentului va avea loc forumul de afaceri China-Europa Centrală şi de Est, şefii de guvern prezenţi la Summit urmând să ia parte la ceremonia de deschidere a Forumului, se arată în comunicat.

De asemenea, reuniunea va oferi prilejul organizării de întâlniri bilaterale cu şefii delegaţiilor participante la Summit. Astfel, prim-ministrul Dăncilă va avea o întrevedere cu premierul Consiliului de Stat al R. P. Chineze, Li Keqiang, şi cu omologi din ţările Europei Centrale şi de Est, se precizează în comunicat.

Formatul de cooperare China - Statele Europei Centrale şi de Est ("16+1") a fost iniţiat în anul 2011, în marja vizitei în Ungaria a premierului Republicii Populare Chineze, Wen Jiabao. Atunci a avut loc o primă reuniune în acest format, cu participarea miniştrilor economiei şi dezvoltării din statele partenere.

Statele europene participante sunt: Albania, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Macedonia, Muntenegru, Polonia, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Ungaria. Totodată, au statut de observatori Austria, Belarus, Elveţia, Grecia, Serviciul European de Acţiune Externă al UE şi Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare.

În fiecare an, are loc un Summit "16+1" la nivel de prim-miniştri, se mai arată în comunicat. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Emisarul lui Nicușor Dan și şeful Armatei merg la Washington DC. Ce vor discuta cu Administrația Trump

Consilierul prezidenţial Marius Lazurca a anunţat luni că a fost trimis de preşedintele Nicuşor Dan la Washington DC pentru a se întâlni cu Administraţia Trump şi liderii Congresului.

Un fost ministru cere retragerea cetățeniei moldovenești lui Dan Dungaciu. Liderul AUR, alături de oficiali ai Kremlinului

Fostul ministru moldovean al Apărării, Anatol Șalaru, îi cere președintei Maia Sandu retragerea cetățeniei moldovenești lui Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR. Politicianul român prorus este prezentat alături de oficiali ai Kremlinului. 

Traian Băsescu, întrebat dacă Nicuşor Dan este depăşit de situaţie: Nu. Are un popor cu care nu se potriveşte

Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat că nu crede că preşedintele Nicuşor Dan este depăşit uneori de situaţie, dar că acesta are un stil care nu se potriveşte cu ceilalţi. 

Recomandări
Greva generală în Sănătate. În peste 500 de spitale sunt asigurate doar serviciile medicale esențiale

SANITAS a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

Statele Unite încep revizuirea prezenței militare în Europa. Ce se poate schimba pentru aliații NATO

SUA au anunţat luni începerea unei revizuiri a prezenţei lor militare în Europa, după declaraţii în acest sens ale şefului Pentagonului, Pete Hegseth, din iunie, la o reuniune a miniştrilor apărării din NATO, informează marţi AFP.

Canicula revine în august. Valul de căldură va cuprinde toată țara. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

ANM anunță temperaturi mai ridicate decât cele normale în cea mai mare parte a țării, în următoarele patru săptămâni. Totodată, precipitațiile vor fi deficitare în mai multe regiuni, în special în zonele montane.