Klaus Iohannis se va adresa Parlamentului marti, la ora 12:00. Reactiile lui Liviu Dragnea si Sorin Grindeanu

61855401

Presedintele Klaus Iohannis se va adresa Parlamentului marti, la ora 12:00, a anuntat presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, la finalul sedintei Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputatilor si Senatului.

"Am discutat despre includerea in ordinea de zi pentru marti a solicitarii presedintelui Romaniei de a se adresa Parlamentului. Am hotarat ora 12:00, conform solicitarii pe care a facut-o domnia sa", a declarat luni Tariceanu.

Presedintele Klaus Iohannis a transmis vineri presedintilor celor doua Camere ale Legislativului o scrisoare in care arata ca doreste sa se adreseze Parlamentului pe 7 februarie cu privire la modificarile aduse legislatiei penale, precum si in legatura cu evenimentele generate de acestea.

"In conformitate cu prevederile art. 88 din Constitutia Romaniei, republicata, doresc sa adresez Parlamentului un mesaj referitor la modificarile aduse de catre Guvern legislatiei penale, precum si la evenimentele generate de acestea", se preciza in scrisoarea sefului statului.

Presedintele Iohannis a propus ca mesajul sau sa fie prezentat Parlamentului pe 7 februarie, la ora 12,00.

Presedintele Camerei Deputaţilor, liderul social-democratilor Liviu Dragnea, a declarat ca se asteapta ca seful statului Klaus Iohannis sa aiba, marti, in plenul Parlamentului, un mesaj echilibrat si un apel la calm si stabilitate.

"Maine ma astept, sper ca presedintele Iohannis sa aiba un mesaj echilibrat si un apel la calm si la stabilitate pe care il avem si noi. Dar o sa vedem maine", a spus Dragnea, luni, la Parlament.

Grindeanu: O sa ii trimit presedintelui Iohannis o scrisoare in care o sa il informez ca s-a abrogat Ordonanta 13

Premierul Sorin Grindeanu a declarat luni ca o sa ii trimita o scrisoare presedintelui Klaus Iohannis pentru a-l informa in legatura cu abrogarea Ordonantei de Urgenta 13/2017 referitoare la modificarea Codurilor penale.

Intrebat daca l-a informat pe seful statului, dupa sedinta de Guvern, de abrogarea Ordonantei 13, Grindeanu a spus: "Nu, o sa ii trimit o scrisoare".

"Maine (marti - n.r.) o sa vin in Parlament la discursul presedintelui. O sa ii trimit si o scrisoare prin care o sa il informez ca s-a abrogat Ordonanta 13. Cred ca de lucrurile acestea a fost deja informat", a precizat Grindeanu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
PNL și USR au depus un nou proiect de lege privind integritatea

PNL și USR au depus un nou proiect de lege privind integritatea, care va fi dezbătut și votat săptămâna viitoare, într-o nouă sesiune extraordinară. 

CTP, despre o ”specie” aparte de politicieni. ”Nici măcar o Românie ajunsă gubernie rusească nu i-ar deranja”

O bună parte din politicienii români au un crez sincer: ”fie pâinea cât de rea, de furat mai ceva” – consideră CTP. Potrivit gazetarului, pe aceștia, interesați de putere cu orice preț, nu i-ar deranja ”nici măcar o România ajunsă gubernie rusească”. 

Calcule interminabile pentru guvern, niciun partid nu găsește soluția corectă. ”Matematica din Parlament e schimbătoare”

Prima sesiune extraordinară a Parlamentului din această vară s-a încheiat, dar discuțiile pentru formarea Guvernului continuă. Social-democrații încearcă să adune voturile necesare pentru un guvern minoritar. 

Recomandări
Fitch a menținut ratingul suveran al României la BBB minus, cu perspectivă negativă. Rămânem recomandați investițiilor

Fitch a menţinut vineri ratingul suveran al României la "BBB minus", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Atacul celor 60.000 de migranți asupra Spaniei s-a oprit, locuitorii din Ceuta rămân cu groaza: ”Vor intra cu forța în case”

Mulți dintre migranții care au luat cu asalt, în ultimele două zile, teritoriile spaniole Ceuta și Melilla s-au întors acasă.

Cât vor plăti românii după ce Bulgaria a scumpit taxa de drum. România are cea mai ieftină vinietă din Uniunea Europeană

Dacă plecați cu mașina prin Bulgaria spre Grecia sau chiar Turcia, verificați înainte cât vă costă călătoria. Autoritățile de la Sofia au mărit de la 1 august taxa de drum și amenzile pentru cei care nu o achită.