C.T. Popescu:Basescu nu intelege cuvantul "vulgaritate" nici cand o produce

60446597

Cristian Tudor Popescu apreciaza ca Traian Basescu nu intelege sensul cuvantului "vulgaritate" nici cand o produce, referindu-se la faptul ca in acelasi discurs presedintele i-a acuzat pe el si pe Mircea Dinescu de vulgaritate.

"Domnul Basescu nu intelege sensul cuvantului vulgaritate nici cand o produce. Altfel cum putea sa spuna, in acelasi discurs, «Ii regret pe Dinescu si Cristian Tudor Popescu de dinainte de a deveni vulgari» si, despre Victor Ponta, ca «are fata de imatur, e obraznic, face ca maimutica»?", scrie jurnalistul in editorialul intitulat "Cu susul in jos" si publicat in cotidianul Gandul.

El califica in egala masura drept "josnica" reactia liderului PSD Victor Ponta de a anunta declansarea procedurii de suspendare a presedintelui dupa ce a fost insultat de acesta. "Ceea ce nu inseamna ca vulgaritatea o produce doar domnul Basescu. Reactia lui Victor Ponta de a anunta declansarea procedurii de suspendare a lui Traian Basescu imediat dupa ce a fost facut «lingator de presuri» si «maimutica» e josnica. Nu raspunzi la insulte personale cu mijloace de nivel atat de inalt care afecteaza intregul stat", considera Cristian Tudor Popescu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Vintu: Basescu ma confunda cu lichelele din jurul lui

Sorin Ovidiu Vintu afirma, in replica la acuzatiile sefului statului la adresa lui, ca probabil seful statului il confunda cu "gasca de lichele" din jurul lui, acuzand cu aceeasi ocazie, la randul sau, SRI ca face politie politica pentru Basescu.

Ion Iliescu: Ar fi rational sa se gaseasca o cale pentru alegeri anticipate

Ion Iliescu a declarat ca este nevoie de alegeri anticipate pantru ca "boala sa fie curmata", astfel ca ar fi "rational" sa se gaseasca o cale pentru organizarea acestora, iar PSD sa intre la guvernare cu o alta majoritate parlamentara

Cristian Preda: Cererea de suspendare a presedintelui s-a banalizat

Europarlamentarul PDL Cristian Preda a declarat, vineri, ca cererea opozitiei privind suspendarea din functie a sefului statului s-a "banalizat", lucru care "fragilizeaza" sistemul politic si care arata "lipsa de imaginatie a opozitiei".

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.