Basescu: Varianta invocata de partide - amanarea desemnarii dupa alegeri

60374809

Traian Basescu le-a spus reprezentantilor partidelor si grupurilor parlamentare, la inceputul intalnirii de la Cotroceni, ca varianta invocata de toate partidele a fost cea a amanarii unei desemnari pentru dupa prezidentiale.

Presedintele a prezentat concluziile consultarilor de joi, mentionand variantele rezultate din acestea: desemnarea lui Klaus Iohannis pentru postul de premier, alcatuirea unui guvern de tehnocrati, revendicarea de catre PDL a incredintarii mandatului guvernamental.

Basescu a mai spus ca, "din punct de vedere al pozitiilor partidelor, se mentine pe fond optiunea PSD-PNL-UDMR pentru desemnarea domnului Iohannis".

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Citește și...
PSD cere prelungirea reducerii accizei la motorină cu încă trei luni. Bogdan Ivan avertizează că prețurile ar putea crește

Deputatul PSD Bogdan Ivan, fost ministru al Energiei, a anunţat luni că PSD susţine printr-un amendament depus în Parlament prelungirea reducerii accizei pe litru de motorină standard cu 36 de bani, cu încă trei luni.

Kelemen Hunor: „Trebuie să răcim temperatura declaraţiilor ca să nu aruncăm ţara în haos”. Ce soluție are liderul UDMR

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că partidele trebuie să răcească temperatura declaraţiilor dacă vor să nu arunce ţara în haos, el menţionând că încă au această ultimă şansă, până la sfârşitul lunii iulie, să se ajungă la o soluţie.

VIDEO. Sorin Grindeanu aruncă vina pentru criza politică pe președintele PNL: ”Cine n-a fost de acord? E Bolojan”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că social-democrații au acceptat deja, la Cotroceni, varianta unui guvern format din PSD, PNL și UDMR, dar că blocajul actual în formarea unui nou executiv nu este provocat de PSD, ci de Ilie Bolojan.

Recomandări
Bacalaureat 2026. Proba la materia obligatorie, amânată din cauza caniculei. Examenul se va susține pe 1 iulie

Proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului din cadrul examenului național de Bacalaureat, respectiv Matematică sau Istorie, programată inițial pentru marți, 30 iunie, a fost amânată pentru miercuri, 1 iulie, din cauza caniculei.

Kelemen Hunor: „Trebuie să răcim temperatura declaraţiilor ca să nu aruncăm ţara în haos”. Ce soluție are liderul UDMR

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că partidele trebuie să răcească temperatura declaraţiilor dacă vor să nu arunce ţara în haos, el menţionând că încă au această ultimă şansă, până la sfârşitul lunii iulie, să se ajungă la o soluţie.

Produsele comandate din afara UE se scumpesc de la 1 iulie. Ce taxă nouă vor plăti românii

Produsele comandate online din afara Uniunii Europene, în colete cu o valoare de până la 150 de euro, se vor scumpi de la 1 iulie 2026, odată cu introducerea unei taxe vamale de trei euro pentru fiecare articol.