Vremea se incalzeste. Maxima de azi: 10°C. Prognoza pe 3 zile

60477067

Vremea incepe sa se incalzeasca. Temperaturile trec peste zero grade peste tot, iar cel mai cald va fi in dealurile sudice. Norii se imprastie, dar in prima parte a zile mai vin cativa fulgi prin Dobrogea.

Joi, 10 martie

Dupa pranz, in zonele nord-vestice poate aparea lapovita. Vantul ramane activ in sud-estul extrem si pe la munte, iar maximele vor fi cuprinse intre 0 si 10 grade Celsius. Vantul ramane activ in zona litoralului.

In Moldova sudica, vremea va fi ceva mai calda, cu innorari temporare. In Bucovina si in restul Moldovei, vremea se indreapta. Vantul se domoleste si apare soarele.

In Transilvania nordica si prin Maramures, vremea pastreaza aceeasi tendinta de incalzire, dar catre seara mai apar ceva nori. Vor fi si conditii de lapovita.

In vestul tarii, stam mai bine cu temperaturile. Norii mai apar din cand in cand, dar atmosfera va fi placuta.

In tinuturile centrale, o zi frumoasa si mai calda decat cea de miercuri. Se anunta o incalzire si in sud-vestul tarii. Peste zi se insenineaza complet. Vremea da semne de imbunare si in sud. Vantul se domoleste si maximele salta fata de miercuri.

In Bucuresti, simtim deja o ameliorare a vremii. Vantul se mai domoleste si maxima termica ajunge pe la 7 -8 grade. Barometrele vor inregistra o noua scadere a presiunii atmosferice.

Primavara vine si pe la munte. Vremea incepe sa se incalzeasca si in masivele sudice vom avea soare. In Apuseni si prin nordul Orientalilor or sa mai vina cativa fulgi.

Vineri, 11 martie

Saltul termic va fi perceptibil, iar norii mai aduc ploi si lapovita doar prin tinuturile nordice. Si vantul mai agita un pic atmosfera, iar presiunea atmosferica va creste.

Sambata, 12 martie

Primim vreme frumoasa si temperaturi si mai ridicate. Nu mai tremuram nici macar pe timpul noptii.

Duminica, 13 martie

Meteorologii anunta vreme un pic mai calda decat in statistici. Trecem, asadar, in cealalta extrema. Vantul se mentine activ, iar norii isi vor face loc doar prin nordul extrem.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Cod galben și portocaliu de vânt puternic în țară. Rafalele vor ajunge până la 130 km/h. Cum va fi vremea în Capitală

Două avertizări de vreme severă sunt în vigoare în România în zilele de 22 și 23 aprilie. Vor fi temperaturi scăzute și la munte va ninge, a transmis ANM.

Vremea azi, 22 aprilie. Înnorări și ploi în majoritatea regiunilor. Maximele termice

Avem miercuri o zi cu atmosferă schimbătoare și înnorări în majoritatea zonelor. Ploile apar în Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Transilvania.

Vremea se schimbă radical în minivacanța de 1 Mai. Va fi mai rece decât normalul perioadei și va ploua

Meteorologii anunţă temperaturi mult sub cele obişnuite şi ploi în sud-estul ţării în perioada minivacanţei de 1 Mai, schimbând prognozele iniţiale, care indicau temperaturi peste cele specifice perioadei, relevă datele nunţate marţi de ANM.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs de 3 minute după o zi întreagă de consultări: „Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri seară, că a cerut partidelor, la consultările avute la Palatul Cotroceni, să dezescaladeze retorica publică şi să ”se uite la viitor, ce vom face, mai mult decât la trecut”.

Ilie Bolojan caută sprijin pentru un guvern minoritar după retragerea miniștrilor PSD din Executiv

Cei din PSD caută sprijin pentru o moțiune de cenzură, iar PNL e în căutare de aliați care să susțină un guvern minoritar.

„Inspectorul Balastierelor” scoate la iveală nereguli uriașe. Sute de persoane au făcut deja sesizări

Sute de persoane au făcut deja sesizări pe platforma „Inspectorul Balastierelor”, recent lansată de Ministerul Mediului. Oamenii reclamă săpături ilegale și le cer autorităților să ia măsuri.