Vremea, in continua incalzire. Joi vom avea 22 de grade

×
Codul embed a fost copiat

Vremea se incalzeste usor. Norii se mai aduna prin estul si sud-estul tarii si vor mai lasa ploi slabe. Innorari temporare apar si in sud-vest si la munte, pe unde va ploua cu totul izolat. In celelalte zone asteptam soare si atmosfera placuta.

LUNI, 18 APRILIE

Vantul va avea unele intensificari in sud-est si pe crestele Carpatilor, iar maximele termice se vor situa intre 12 si 19 grade Celsius.

Prin estul si sud-estul tarii mai apar ploi slabe, in rest prindem timp frumos.

In Dobrogea vantul se inteteste si mai aduce cativa nori de ploaie. In zona litoralului temperaturile raman modeste.

Citește și
Vânt puternic
Vânt puternic în sudul României. În ce zone rafalele vor ajunge la 110 km/h. HARTĂ

Norii vor fi numerosi si mai sus, in Moldova si nordul Munteniei. Nu este exclus sa cada cativa stropi, iar temperaturile cresc usor fata de duminica. In nordul Moldovei si in Bucovina gasim vreme schimbatoare, cu un pic de soare si cateva reprize de ploaie.

In Transilvania nordica si in Maramures asteptam vreme frumoasa, cu nori putini si maxime in crestere. Situatia meteo este foarte buna si in vestul tarii. Se mai incalzeste si pe aici.

In tinuturile centrale gasim soare, atmosfera placuta si temperaturi in usoara crestere. Incalzirea vremii se face simtita si in sud-vest. Pe aici norii se mai inmultesc, dar sansele de ploaie vor fi reduse.

In sudul tarii primim timp frumos si temperaturi comparabile cu cele de duminica.

In Bucuresti ziua se anunta insorita, cu vant cel mult moderat si in jur de 17 grade la orele amiezei. Peste noapte se aduna norii si e posibil sa ploua slab.

La munte asteptam atmosfera inchisa si precipitatii slabe, indeosebi ploi, in Carpatii Orientali. In celelalte masive innorarile vor fi temporare si va ploua sporadic, mai ales in zona Meridionalilor. Vantul prinde putere pe creste, iar temperaturile cresc usor fata de duminica. Stratul de zapada se subtiaza treptat.

MARTI, 19 APRILIE

Se mai incalzeste putin. Ziua va fi insorita in jumatatea vestica a tarii si cu unele innorari in rest. Prin est si sud-est e posibil sa mai cada cativa stropi, iar dupa-amiaza si noaptea apar ceva ploi slabe si in tinuturile sudice.

MIERCURI, 20 APRILIE

Asteptam vreme frumoasa peste tot. Doar vantul va avea unele porniri in zona Dobrogei.

JOI, 21 APRILIE

In nord-estul tarii se aduna norii si vor aduce ploi slabe. In rest ramanem cu timpul frumos, iar maximele termice ajung in intervalul 13-22 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Afla cum e vremea in Romania din ora in ora
Afla cum e vremea in Romania din ora in ora

Aici poti vedea cum evolueaza starea vremii in Romania pe parcursul zilei de azi.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.