Vreme instabila. Va ploua si miercuri pe arii extinse

×
Codul embed a fost copiat

Norii acopera jumatatea estica iar aversele vor fi frecvente in zona Peninsulei Balcanice, in tarile central-europene si in bazinul Marii Mediterane. In aceste regiuni cantitatile de apa vor fi mai insemnate.

In zilele urmatoare, norii incep sa se deplaseze catre centru.

Aerul cald domina in acest moment sud-vestul si sud-estul extrem iar aerul rece, de origine polara, zonele nordice. In zilele urmatoare, continentul va fi dominat de o masa de aer de amestec: aerul rece se retrage in nord iar cel foarte cald in sudul extrem.

In Romania, marti vremea va fi in general instabila si va ploua pe arii extinse in sud-vest si la munte, unde se mai pot strange 20lmp. In rest, va ploua trecator, din a doua parte a zilei. Maximele cresc: vom avea intre 22 si 32 de grade.

In Dobrogea sansele de ploaie cresc pe inserat. Pana atunci, momentele insorite vor fi numeroase.

Citește și
Ploiestiul, maturat de vijelii!

Urcand spre Moldova dam de vreme schimbatoare, dar maximele trec de 30 de grade. Mai sus, in Bucovina, va ploua din cand in cand, din a doua parte a zilei, insa si aici maximele ajung in jurul valorii de 30 de grade.

In Transilvania nordica si in Maramures tendinta este de incalzire dar si aici norii prezenti pot aduce averse locale. Asta se va intampla dupa-amiaza.

In vest temperaturile cresc, dar in sudul provinciei ploile pot sa aduca peste 25lmp.

In tinuturile centrale aversele apar pe inserat, insa la munte va ploua si in prima parte a zilei.

In sud-vest vremea va fi instabila: averse, fulgere, vant ce poate lua aspect de vijelie si cantitati importante de apa. Se pot strange peste 25lmp.

Sudul tarii scapa in mare masura de nori dar si aici pe inserat cresc sansele de ploaie.

In zona Bucurestiului norii se inmultesc dupa pranz cand incep sa creasca sansele de averse. Maxima urca pana la 30 de grade. 

La munte va ploua mult, vor fi averse, fulgere, vant puternic si conditii de grindina mai ales in Muntii Banatului si in vestul Meridonalilor. Cantitatile de apa vor depasi local 25 de l/mp.

Pe litoral, conditiile de ploaie apar abia la noapte si vor fi reduse. Pana atunci se anunta timp frumos. In aer se vor inregistra pana la 28 de grade, iar apa marii se mai incalzeste putin: va ajunge la 22 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Vijeliile nu se lasa! Au facut prapad in mai multe judete ale tarii!
Vijeliile nu se lasa! Au facut prapad in mai multe judete ale tarii!

UPDATE: Cand sa rasufle usurati ca au scapat de avertizarea meteo, locuitorii din Bistrita-Nasaud si Suceava au fugit cat au putut ca sa-si salveze vietile.

Ploiestiul, maturat de vijelii!
Ploiestiul, maturat de vijelii!

Strazile au devenit canale navigabile, iar masinile mai aveau putin si faceau valuri pe soselele pline de apa. S-a intamplat la Ploiesti unde, dupa o furtuna de o jumatate de ora, orasul s-a transformat intr-o mica Venetie.

Haos in toata tara, din cauza vijeliilor!
Haos in toata tara, din cauza vijeliilor!

Oameni loviti de fulgere, avioane redirectionate, hoteluri si restaurante in care nu se mai putea intra din cauza suvoaielor. Le-au adus pe toate orele de cod portocaliu si galben, pentru vijelii.

Recomandări
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pacea în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice
Zece evenimente care au marcat anul 2025: Revenirea lui Trump la putere, armistiții fragile și crize climatice

Revenirea perturbatoare la putere a lui Donald Trump, armistiţiul fragil din Gaza şi impasul din războiul din Ucraina se numără printre cele zece evenimente care, potrivit selecţiei AFP, au marcat anul 2025.