Vreme destul de calda pentru aceasta perioada! Vezi prognoza meteo

×
Publicitate

In sud si sud-est, vremea va fi frumoasa. In rest, ploile vin pe suprafete extinse, iar in Peninsula Scandinavica, in Finlanda si in nordul Rusiei, vor predomina ninsorile.

Trecem la masele de aer. In sud si sud-vest va persista aerul cald, de origine tropicala, in timp ce in restul zonelor vor fi patrunderi succesive de aer cald sau rece.

Vremea ramane calda pentru aceasta perioada. In vest, nord-vest si centru atmosfera va fi relativ inchisa si pe spatii restranse va ploua slab, indeosebi in cursul serii. In celelalte zone se arata soarele, dar nu scapam de ceata.

La munte, la peste 1500 m altitudine precipitatiile vor fi si sub forma de lapovita si ninsoare. Vantul nu ridica probleme, iar maximele vor fi cuprinse intre 7 si 17 grade.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
Citește și...
România rămâne sub avertizări de vreme extremă. ANM a prelungit codul roșu de caniculă și anunță vijelii puternice. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis joi noi avertizări de caniculă și fenomene severe pentru România. 

Vremea azi, 6 august. Zi sufocantă în aproape toată țara, iar după-amiază va ploua torențial în mai multe zone

Joi avem încă o zi exagerat de caldă, cu caniculă în cea mai mare parte a țării și disconfort termic ridicat.

Averse torenţiale şi vijelii în peste trei sferturi din România. ANM a prelungit Codul roșu de caniculă

Un val de căldură intens lovește România în următoarele zile. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade, iar mai multe județe intră sub cod roșu de caniculă. Meteorologii avertizează și asupra furtunilor violente.

Recomandări
În ce situații va putea Transelectrica să taie curentul. Bolojan: „Cetățenii nu vor fi limitați, doar clienții industriali”

S-au luat măsuri excepționale la Guvern, care a aprobat un plan de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice. 

Soluția finală pentru devierea Dunării. Cum vor fi scufundate barjele care trebuie să salveze Reactorul 2 de la Cernavodă

După zile întregi de pregătiri și amânări a fost aprobată, în sfârșit, varianta tehnică finală de scufundare în Dunăre a barjelor încărcate cu rocă. 

Cum se luptă România cu criza energetică. Orașele au devenit mai întunecate. „Nu înseamnă să ne întoarcem în beznă”

Dacă spălați rufele seara, după ce vă întoarceți de la muncă, nu ar strica, o vreme, să schimbați obiceiul.