Un lider important al Frontului Al-Nusra a fost ucis de fortele regimului sirian in lupte la Idleb

61719285

Un important sef al filialei siriene Al Qaida a fost ucis in luptele dintre fortele regimului sirian si grupuri islamiste de rebeli la Idleb a anuntat un ONG care l-a prezentat ca fiind un fost asistent al lui Osama Ben Laden.

Abu Hassan al-Tounsi, un lider important al Frontului Al-Nusra (filiala siriana Al Qaida), a fost ucis vineri in luptele dintre o coalitie de rebeli islamisti si militii pro-regim in jurul satelor siite Foua si Kafraya din provincia Idleb", a declarat pentru AFP Rami Abdel Rahman, directorul Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO)., relateaza Agerpres.

El a adaugat ca acest sef jihadist, avand in jur de saizeci de ani si sosit in Siria in 2012, era unul dintre "asistentii lui Osama Ben Laden si a luptat in randurile Al Qaida in Afganistan si Irak".

Ben Laden, fondatorul si fostul lider Al Qaida, a fost ucis in 2011 intr-un raid al fortelor speciale americane la Abbottabad, in nordul Pakistanului. Egipteanul Ayman al-Zawahiri i-a succedat la sefia organizatiei jihadiste, aminteste France Presse.

Coalitia formata din Al-Nusra si alte grupuri rebele islamiste si-a intensificat atacurile impotriva fortelor regimului in provincia Idleb, unde prezenta regimului este acum limitata la satele siite Foua si Kafraya, aparate de militii pro-regim si combatanti ai Hezbollahului siit libanez.

Aceasta coalitie a cucerit la inceputul lunii septembrie ultima baza militara sub controlul armatei in provincia Idleb, aeroportul din Abu Douhour, unde a executat la inceputul acestei saptamani cel putin 56 de membri ai fortelor regimului, potrivit OSDO.

Statele Unite anunta 17 lovituri contra Statului Islamic in Irak si Siria

Coalitia condusa de Statele Unite a efectuat 17 lovituri aeriene contra militantilor Statului Islamic in Irak si Siria vineri, a anuntat armata americana intr-un comunicat, citat de Reuters.

In Irak, 12 lovituri aeriene au vizat tinte ale militantilor langa mai multe orase inclusiv Mosul, Kirkuk si Ramadi, precizeaza comunicatul difuzat sambata. Coalitia a efectuat de asemenea cinci lovituri aeriene in Siria.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
Citește și...
O europarlamentară franco-palestiniană, reținută pentru „apologie a terorismului”. Ancheta vizează un mesaj controversat

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în arest preventiv pentru „apologie a terorismului”, au declarat surse din anturajul său, confirmând o informaţie publicată iniţial de Le Parisien, scrie AFP.

Butelii de gaz ascunse într-un cimitir din India. Erau vândute de trei ori mai scump decât pe piață

Poliția indiană a confiscat săptămâna aceasta 414 butelii de gaz ascunse într-un cimitir din orașul Hyderabad și a arestat persoanele implicate în încercarea de a le vinde pe piața neagră, pe fondul penuriei cauzate de războiul cu Iranul.

Toaleta spațială de pe Artemis s-a defectat imediat după lansare. Astronauții au luat „măsuri de urgență”

La doar câteva ore după ce misiunea Artemis II a lansat cu succes zborul său istoric de apropiere de Lună în spațiul îndepărtat, echipajul format din patru persoane s-a confruntat cu o problemă la toaleta de ultimă generație a navei spațiale Orion.

Recomandări
VIDEO. Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice de aur au fost recuperate și prezentate de poliția din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos într-o conferință de presă specială, sub măsuri stricte de securitate, în sală fiind prezente forțe speciale de pază. 

Moment istoric. Parlamentul de la Chișinău a votat pentru ieșirea definitivă a Republicii Moldova din CSI

Parlamentul a aprobat denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente (CSI), precum și a Protocolului și Statutului organizației, ceea ce marchează retragerea definitivă a Republicii Moldova din organele statutare ale CSI.

Guvernul a redus acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Benzinăriile își pot schimba prețul o dată pe zi

Grupul de lucru constituit la nivelul Executivului pentru gestionarea crizei carburanților, condus de premierul Ilie Bolojan, a stabilit joi, 2 aprilie 2026, noi măsuri de limitare a crizei carburanților.