Tunuri cu apă și clipe dramatice la granița Polonia-Belarus: “Uneori apa e acidă, ca să-ți irite ochii și să te înece"

×
Publicitate

A fost o zi tensionată marți la granița dintre Belarus și Polonia. Trupele poloneze au folosit gaze lacrimogene, tunuri cu apă și grenade luminoase, după ce migranții au atacat cu pietre și au forțat iar dispozitivul de securitate.

Președintele belarus a anunțat că a propus o soluție pentru ieșirea din impas cancelarului german Angela Merkel, însă nu a dat detalii. Oficialul de la Berlin a cerut timp, pentru a discuta alternativele și cu alți lideri ai Uniunii.

Au fost tensiuni la punctul de trecere a frontierei de la Kuznica. Nu se ştie de care parte a frontierei a început totul, cert e că s-au înregistrat ciocniri violente între grupuri de migranţi şi trupele poloneze desfăşurate pe linia de graniţă, chiar unde începe Uniunea Europeană.

Matthew Chance, jurnalist CNN: "Sunt momente dramatice. Nemulțumiți de primirea făcută de polonezi, migranții au reacționat cu furie, au început să arunce cu pietre. Polonezii trag cu tunul de apă, lansează și gaze lacrimogene. Uneori apa e acidă, are ceva piper în aer, ca să-ți irite ochii și să te facă să te îneci. Iar riposta este eficientă în sensul că i-au împins pe migranți dincolo de baricadele imrovizate. Acum vedeți migranți cum zdrobesc pietre de caldarâm ca să le spargă în bucăți, pe care apoi le folosesc ca proiectile împotriva polonezilor."

Sunt şi migranţi care reuşesc, într-un fel sau altul, să treacă de vigilenţa trupelor poloneze şi să între în ţară. Aceştia ajung în centrele de refugiaţi, pe jumătate îngheţaţi, deshidrataţi şi înfometaţi.

Refugiat: "În pădure e foarte, foarte frig. Nu e apă, abia am supravieţuit acolo. Am stat patru zile, a fost foarte dificil, foarte rău. Nu îmi mai simţeam picioarele. A fost greu."

Preşedintele belarus a dat, marți, primele semne că ar fi înclinat să caute o soluţie de compromis pentru rezolvarea situaţiei migranţilor. A avut o discuţie cu Angela Merkel, cancelarul interimar al Germaniei, şi i-a propus o varianţă pentru a ieşi din criză, dar nu a dat detalii.

Alexander Lukashenko: "Am ajuns împreună la concluzia că o escaladare a situaţie nu e nici în interesul Uniunii Europene, nici al Belarus. Nu putem permite o escaladare, chiar dacă sunt unii care poate îşi doresc să se întâmple, până la o confruntare militară directă."

Lukashenko a negat iar acuzaţiile că ar fi orchestrat criza, ajutându-i pe migranţi să ajungă la graniţa cu Polonia şi încurajându-i să forţeze trecerea. Cu toate astea, autorităţile poloneze susţin că o parte din migranţi, cei mai agresivi dintre ei, ar fi primit chiar grenade fumigene şi luminoase de la serviciile belaruse, pentru a le folosi împotriva militarilor polonezi.

Inspector Mariusz Ciarka, Național Police Headquarters: "Aceste grenade nu au fost aduse din Irak, Siria sau din alte ţări. Aceste grenade ar fi putut fi oferite celor care le-au aruncat înspre poliţişți de reprezentanţii serviciilor regimului din Belarus."

Forţele belaruse merg până într-acolo încât fac breşe noaptea în gardurile de sârmă ghimpată pentru a le permite migranţilor să treacă frontieră, spun oficialii polonezi.

 

Articol recomandat de sport.ro
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
Citește și...
UE transferă Ucrainei 1,4 miliarde de euro din activele înghețate ale Rusiei, ”pentru a susține statul ucrainean”

Comisia Europeană a anunțat, miercuri, că Uniunea Europeană a încasat 1,4 miliarde de euro din ”profituri neașteptate” generate de dobânzile la soldurile de numerar provenite din activele imobilizate ale Băncii Centrale a Rusiei (RSB).

Cum a jignit Donald Trump Marea Britanie, după ce istoricul aliat al SUA a refuzat să se implice în războiul din Iran

Preşedintele american Donald Trump a atacat Regatul Unit şi pe premierul Keir Starmer din cauză că au refuzat să se implice în războiul americano-israelian în Iran şi a sugerat că Marina Regală nu se ridică la înălţimea acestei sarcini.

Drone ucrainene, detectate în Estonia. Incidente similare au fost semnalate în Letonia și Finlanda

Drone detectate în Estonia au fost lansate de Ucraina împotriva Rusiei, dar au deviat de la traiectorie şi au ajuns în ţara baltică, a precizat armata estonă, relatează miercuri Reuters.

Recomandări
România, obligată să plătească vaccinurile anti-COVID Pfizer comandate și anulate. Are de achitat 3 miliarde de lei

Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanţă, Polonia şi România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech.

Sociologul Alfred Bulai, trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Fapte comise în anii 2000 s-au prescris

Sociologul Alfred Bulai, fost profesor la SNSPA, a fost trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Procurorii arată că inculpatul ar fi comis agresiuni sexuale încă din anii 2000, dar aceste fapte s-au prescris între timp.

Scandalul ”mită la ARR”. Sorin Grindeanu, întrebat ce ține acasă în cutia de pantofi: ”Prețul la litru de motorină, 12 lei!”

Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat și fost ministru al Transporturilor, neagă orice legătură cu faptele imputate fostului șef de cabinet, Cristian Anton, care este acuzat de DNA de luare de mită.